Медия без
политическа реклама

В Европа антисемитските настроения нарастват

Млада еврейка бе прободена с нож в дома си в Лион

04 Ноем. 2023Обновена
На демонстрациите в защита на Газа често се чуват и антисемитски лозунги. На снимката - шествие в Хага.
Aрхив EPA/БГНЕС
На демонстрациите в защита на Газа често се чуват и антисемитски лозунги. На снимката - шествие в Хага.

След нападението на "Хамас" в Израел на 7 октомври и ответната операция на израелската армия в много страни по света започнаха антисемитски акции, съобщава "Ню Йорк таймс". На демонстрациите в подкрепа на палестинците се издигат и антисемитски лозунги. По фасадите на сградите, където живеят евреи, рисуват свастики и шестолъчни звезди. По улиците се веят палестински знамена, а израелските знамена се горят. 

Статистиката също потвърждава ръста на антисемитските настроения в Европа. Организацията Community Security Trust, която прави еврейски изследвания във Великобритания, съобщи в края на октомври, че за 25 дни е регистрирала почти 900 антисемитски инциденти, - много повече от първите 6 месеца на 2023 г. Това е най-високият брой инциденти за последните 40 години. 

Полицията в Лондон също съобщава за антисемитски настроения. Хиляди полицаи патрулират допълнително в града заради увеличаването на престъпленията от ненавист. Полицията отчита и ръст на ислямофобията, макар и по-нисък от антисемитизма. 

Във Франция се наблюдава същата тенденция. Вътрешният министър Жералд Дарманен заяви, че от началото на новата война в Близкия Изток са регистрирани повече от 800 инцидента - два пъти повече в сравнение с цялата 2022 г. Извършени са 414 ареста. 

"Разбира се, чувствам се застрашен", казва председателката на френския парламент Яал Браун-Пиве, която има еврейски корени. От 7 октомври насам е получила много лични заплахи. Вече не излиза от дома си без полицейска охрана. 

Млада жена, изповядваща юдаизъм, бе ранена от пробождане с нож в своя дом във френския град Лион, трети по големина в страната, предаде Франс прес, като се позова на съобщение на прокуратурата от днес. Според прокурорите "мотивът на действието може да е антисемитски".

Започнато е разследване на "опит за убийство". Прокуратурата изрично обявява, че животът на пострадалата е извън опасност и за момента не са извършени "никакви арести" на заподозрени.

Според телевизия Бе Еф Ем на входната врата на жилището на жената е била оставена изрисувана свастика. По информация на телевизионния канал жената е отворила вратата на непознат, облечен в черно, който я е пробол два пъти с нож в корема. Нападателят се издирва.

В Германия Федералната асоциация на изследователските и информационните центрове на антисемитизма само за първата седмица след 7 октомври са регистрирали 202 случая, свързани с антисемитизъм - три пъти повече в сравнение с 2022 г. По повод тези инциденти и нападението над берлинската синагога канцлерът заяви, че антисемитизмът няма място в страната. На митинг в подкрепа на Израел  в Берлин президентът Щайнмайер заяви, че изпитва "гняв и срам" по повод нападенията на евреи и еврейски организация и ги окачествия като "позор за Германия". Той напомни за отговорността на Германия за холокостта. "Непоносимо е, че евреите живеят отново в страх в нашата страна. Независимо от произхода и религията всеки, който живее тук, трябва да знае за Аушвиц и да разбира каква отговорност носи страната ни заради това", каза Щайнмайер. 

42-годишната Елла Бергер разказва пред Der Spiegel, че ползва вече по-рядко обществен транспорт и е спряла да говори на иврит извън дома си. Кара се и на малките си деца, ако понечат да говорят иврит. Бергер се преселила от Израел в Германия преди 8 години. "За първи път чувствам какво означава да съм еврейка - никъде да не съм в безопасност", казва тя. 

Аделин Перл, майка на две деца, казва, че откакто на вратата на съседката й нарисували свастика, престанала да спи в спалнята, чиято врата излиза на улицата. Признава, че се страхува за синовете си, които ходят в местното еврейско училище. Перл ги кара да крият на улицата кипите (традиционните юдаистки шапчици) под други шапки. 

Събеседничка на Der Spiegel, родена в Берлин, казва, че планира с мъжа си и децата да се преселят в Израел - "Там никой няма да ни дращи свастики, няма да крием, че сме евреи, а в казармата децата ще се научат да се защитават". 20-годишният Гал Мизрахи казва, че престанал да говори на иврит на улицата, откакто в Берлин компанията му от еврейски младежи била нападната от мъж, крещящ нещо на арабски. Сега Мизрахи живее у приятели и търси нова квартира, понеже в неговия блок съседите знаят, че е евреин. "80 години след Холокоста евреите в Германия се страхуват да излязат на улицата", обобщава той. 

Равинът Максимилиан Фелдкахе се опасява, че ситуацията в Берлин може да стане по-зле. Той длъги години работи с мюсюлманската община, но от нападението на "Хамас" на 7 октомври са престанали да му се обаждат. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

антисемитизъм

Още по темата