Банкси потвърждава собственото си име в забравено интервю, съобщи Би Би Си. В запис от 2003 г. репортерът Найджъл Ренч пита художника дали се казва Робърт Банкс, а той отговаря: "Роби".
Отдавна има предположения за името на твореца - Робин, Робърт, Роби.
Това е едно от най-ранните известни интервюта с Банкси. Тогава той е в двайсетте си години. Интервюиран е от Ренч през лятото на 2003 г. заради откриването на неговата изложба Turf War в Източен Лондон. Това е и последната година, в която Банкси е давал интервю на живо, лице в лице с журналиста.
Той е един от най-известните художници в света, но работи анонимно и ревностно пази самоличността си в тайна. Предполага се, че е от британския град Бристол и днес е около 50-годишен. Някои дори изказват предположения, че "Банкси" е творчески колектив. Неговите графити често се появяват в невралгични точки на планетата и засягат с фина ирония социални и политически аспекти на съвременното общество. Една от скорошните му изяви са поредица графити в Украйна, нарисувани в засегнатите от войната Бородянка, Ирпен и Киев.
Пълното интервю може да бъде чуто в BBC Sounds като The Banksy Story и дава възможност на почитателите на артиста, сред които са и много знаменитости, да чуят гласа му. Записан е и бонусен епизод в подкаста след неговото откриване в архива на британската обществена медия.
Първоначално е излъчена редактирана версия. Години по-късно, след като слуша подкаста The Banksy Story, Ренч намира пълното интервю на минидиск в дома си. В неизлъчената част Банкси защитава вандализма като изкуство. "Не съм тук да се извинявам за това", казва Банкси. "Това е по-бърз начин да изразиш мнението си, нали? По същия начин майка ми казваше за неделното печено всеки път: Готви се часове, а се изяжда за минути".
"Сега тя яде храна, затоплена в микровълновата фурна, и изглежда много по-щастлива. Аз възприемам този подход към изкуството. Искам да приключа и да забравя", описва художникът своя подход - бързо и анонимно рисуване на графити.
Запитан дали графитите са вандализъм или незаконни, Банкси казва: "Излезте! Чупете! Забавлявайте се!", като добавя, че и другите могат от своя страна да драскат върху нечия работа. "Други хора могат да го променят. Те могат да се отърват от това".
През 2018 г. творецът смая света на изкуството, когато картината му "Момиче с балон" се "самоунищожи" в Лондон, веднага след като беше продадена на търг за 1 милион британски паунда.
Произведенията на художника са били излагани в Лондон, Ню Йорк и дори в парижкия Лувър. Най-скъпото изображение – "Любов в кофата за боклук", беше купено на аукцион за 25,4 милиона долара. В края на миналата година в Брюксел отвори тематичен музей на Банкси с над 130 репродукции на негови произведения.
Съзнателно избраната анонимност обаче в последните години започва да му играе лоши шеги. Художникът вече е загубил запазената марка на няколко от своите легендарни творби. Решението е на комисия към Службата за интелектуална собственост на ЕС. "Банкси е избрал да остане анонимен и в по-голямата част от работата си рисува графити върху чужди имоти без разрешение на собствениците, вместо да ги рисува върху платна или собствени имот. Той също така е избрал да бъде изразява много гласовито пренебрежението си към правата на интелектуална собственост" , заявяват оттам. "Трябва да се отбележи и още един фактор, заслужаващ внимание - той не може да бъде идентифициран като несъмнен автор на произведения, тъй като неговата самоличност е скрита. И занапред няма да може да се установи без съмнение, че художникът притежава авторски права върху графитите."