Британски университетски преподавател подаде оставка в знак на протест срещу "догматичното" отношение към деколонизацията, което стана все по-популярно в образователните институции в страната. Според него поддържането на този подход ще попречи на студентите да изучават много от класиците, пише The Times.
Пол Харпър-Скот преподава история и теория на музиката в Лондонския университет Роял Холоуей от 15 години. Излизането му от академичната среда е изненада за колегите му. Преподаватерят обясни напускането си с факта, че е „дълбоко разочарован“ от „непрекъснато нарастващата категоричност“ в университетите. Като пример той цитира едно „популярно напоследък мнение в музикознанието“, според което
„Музикалните произведения от XIX век са продукт на имперско мислене, а класическият музикален канон изисква деколонизация“.
През последните години се налага догматичен начин на мислене, при който сляпо приети вярвания се налагат чрез като публични унижения, лишаване от трибуна и опити за уволнение на учени. „Имам чувството, че подобни възгледи вече са повсеместни“, казва Харпър-Скот в прощалното послание блога си.
„Ако в университетите не остане място за скептицизъм и критично мислене, те няма да изпълняват полезна функция. Аз не съм оптимист“, призна професорът.
Харпър-Скот отбеляза, че в повечето университети „работят хора с добри намерения, но им
Липсва кураж и желание да следват истината, накъдето и да води тя“.
„Заради този догматизъм утре музикалните катедри могат да спрат да преподават музиката на Бетовен, Вагнер и компания“, предупреди професорът. „Едва това би би подобрило съществено сегашните условия на живот на хората, които страдат заради сексуалната си ориентация, религията или расата си“, добави той.
Оставката му е един от най-ярките случаи на нарастващо академично недоволство в отговор на опитите на студенти и някои преподаватели да „деколонизират“ университетите.
През март, на фона на призивите за „деколонизиране“ на музикалния курс, Оксфордският университет обяви промяна в сегашната си учебна програма, която
„Насърчава превъзходството на белите“, съобщава Daily Telegraph. Според вътрешни документи преподавателите от факултета решават, че класическият репертоар, преподаван в университета, който, наред с други композитори, включва Моцарт и Бетовен, отделя твърде много внимание на „европейската музика от времето на робството“.
През последните месеци британските власти обмислят нов закон за академичната свобода, който трябва да позволи на учени и студенти да съдят университети, ако са неоснователно лишени от правото на трибуна. В допълнение, изтъкнати учени започнаха нова кампания — „Възстановената история“, която има за цел да се бори с „изкривяванията“ и „явно фалшивите“ интерпретации на историята, отбелязва вестникът.
По-рано Мишел Донелан, зам. министърът на образованието, отговаряща за университетите призна, че ситуацията в съвременните британски университети ѝ напомня за Съветския съюз. „Така наречената деколонизация на учебната програма по същество е цензуриране на историята“, каза тя пред Daily Telegraph.