Актьорите от благоевградския Драматичен театър "Никола Вапцаров" излязоха на протестен митинг. Те ще правят това всеки ден, а днес в първия им протест се включи и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.
Напрежението в театъра беше провокирано от решението на Върховния касационен съд (ВКС), който възстанови като директор Александър Галперин - уволнен дисциплинарно от министъра на културата през 2018 г.
Екипът на културната институция обаче излезе с писмо в защита на настоящата директорка: "Ние желаем госпожа Маргарита Мачева да продължи да изгражда лицето на театъра такова, каквото е в момента. Заставаме твърдо зад начина, по който театъра е управляван през последната година и половина", заяви участник в протеста пред кореспондента на БНР.
Както "Сега" преди време писа, 30-годишната Маргарита Мачева е най-младият театрален директор у нас, а начинът, по който тя менажира благоевградската сцена, е сред ярките примери за свеж полъх в обеднелите ни провинциални театри.
Все още няма отговор на писмото, изпратено от колектива на театъра до министъра на културата, в което настояват да се запази сегашното ръководство, дало "финансова стабилност, спокойна атмосфера и творческо самочувствие" на театъра, управляван от 7 временни директора през последните 10 години. "Предвид ситуацията в страната не сме и очаквали... Виждате, че народът е истерясал с други проблеми, което е нормално може би", споделиха участниците в протеста.
Засега екипът на театъра не предвижда радикализиране на протеста: "Единственото, което на този етап можем да направим, е всеки ден в рамките на обедната почивка, ние да заявяваме нашето мнение".
"Държа да отбележа, че държим общността в Благоевград и Общината да подкрепят своите творци, защото те много бързо по пътя, по магистралата могат да отидат в София и повече няма да се върнат тук", посочи Мутафчиев. Той подчерта, че дори Александър Галперин да бъде възстановен на поста директор на театъра в Благоевград, актьорите и целият екип ще продължат да работят и да не пречат на представленията. „Ако погледнем по-артистично на събитията, театърът е дом на тези творци и като всеки човек, който има свои дом, го пазят от нашественици. Това правят в момента колегите. Проблемът е до каква степен г-н Галперин се е справял успешно финансово с институцията и до каква степен Министерството на културата е взело решение да го освободи първия път. Всичко е в ръцете на Министерството“, отбеляза пред "Радио Фокус" шефът на САБ.