Медия без
политическа реклама

Театърът съществува и устоява благодарение на въпроси без отговор

Гръцкият режисьор Теодорос Терзопулос отправи тазгодишното послание за Световния ден на театъра

27 Март 2025
Световният ден на театъра се отбелязва от 1962 г.
Световният ден на театъра се отбелязва от 1962 г.

Днес – 27 март, е Световният ден на театъра. В Народния театър в София по традиция на церемония от 19.00 часа ще бъдат връчени наградите „Икар“ на Съюза на артистите в България за най-високите артистични постижения през годината. И както всяка година, изтъкната личност с международна известност и влияние в сферата на изкуството на Мелпомена отправи своето послание към творци и зрители. Посланието за Световния ден на театъра 2025 е от Теодорос Терзопулос, Гърция – театрален режисьор, преподавател, автор, основател и артистичен директор на Attis Theatre Company, вдъхновител на Театралните олимпийски игри и председател на Международния комитет на Театралните олимпийски игри. Споделяме с читателите неговото откровение.

„Може ли театърът да чуе SOS призива, който нашето време изпраща? В свят на обеднели граждани, затворени в килиите на виртуална реалност, вкоренени в задушаващото си уединение. В свят на роботизирани съществувания в рамките на тоталитарна система на контрол и репресии в целия спектър на обществения живот.

Загрижен ли е театърът за унищоважането на екологичното равновесие, глобалното затопляне, масовата загуба на биоразнообразие, замърсяването на световния океан, топенето на ледените шапки, увеличаващите се горски пожари и екстремните метеорологични явления? Може ли театърът да стане неделима, но и активна част от екосистемата? Театърът, който от години наблюдава въздействието на човека върху планетата, но трудно се справя с този проблем.

Притеснен ли е театърът за човешкото състояние, което се формира в ХХI век, където гражданинът е манипулиран от политически и икономически интереси, медийни мрежи и корпорации, формиращи мнение? Където социалните медии, колкото и да го улесняват, са страхотното алиби за общуването, защото осигуряват необходимата безопасна дистанция от Другия? Всеобхватното чувство на страх от Другия, различния, Непознатия доминира в нашите мисли и действия.

Може ли театърът да функционира като работилница за съвместно съществуване на различията, без да се отчита кървящата травма?

Кървящата травма ни кани да възстановим Мита. И по думите на Хайнер Мюлер „Митът е агрегат, машина, към която винаги могат да се свързват нови и различни машини. Той транспортира енергията, докато нарастващата скорост взриви културното поле”, и бих добавил, полето на варварството.

Могат ли прожекторите на театъра да хвърлят светлина върху социалната травма и да спрат да хвърлят подвеждащо светлина върху себе си?

Въпроси, които не позволяват категорични отговори, защото театърът съществува и устоява благодарение на въпроси без отговор.

Въпроси, предизвикани от Дионис, преминавайки през родното си място, хора на Античния театър и продължавайки мълчаливото си бежанско пътуване през пейзажи на война, днес, на Световния ден на театъра, нека погледнем в очите на Дионис, екстатичния бог на театъра и мита, който обединява миналото, настоящето и бъдещето. Дионис – дете на две раждания – и от Зевс, и от Семела, изразител на флуидни идентичности, женски и мъжки, гневен и мил, божествен и живтински, на границата между лудостта и разума, реда и хаоса, акробат на границата между живота и смъртта. Дионис поставя фундаментален онтологичен въпрос „За какво става дума?“. Въпрос, който тласка твореца към все по-задълбочено изследване на корена на мита и множеството измерения на човешката енигма.

Имаме нужда от нови наративи насочени към култивиране на памет и оформяне на нова морална и политическа отговорност, за да излезем от многоформената диктатура на днешното Средновековие“.

Теодорос Терзопулос

Превод от оригиналния гръцки: Yiola Klitou/Кипърски център на I.T.I.

Инициативата да се отбелязва Световен ден на театъра е предложена през 1961 г. от финландския драматург Арви Кивимаа в хода на Деветия конгрес на Международния театрален институт (ITI). Първият световен ден на театъра е на 27 март 1962 г. в Париж, когато се открива сезонът на Театъра на нациите, и оттогава се празнува в повече от 100 държави.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата