Заглавието "Енигматични вариации" от Ерик-Еманюел Шмит предвещава тежък и философски спектакъл (името е взето от симфоничната творба на композитора Едуард Елгар), но всъщност темата е позната на всеки зрител - любовта, която или взима повече, или дава.
Камерна сцена "Максим" на Военния театър е превърната от художничката и сценограф Цвета Маринова в кабинета на писателя Абел Знорко. В ролята на циничния и егоистичен Нобелов лауреат влиза Васил Михайлов. На световната сцена в ролята са се превъплъщавали все мастити актьори като Ален Делон, Доналд Съдърланд, а у нас е изигран и от Стефан Данаилов на сцената на Народния театър. Режисьорът Георги Михалков не прави грешка, като избира Михайлов, чието грандиозно сценично присъствие идеално пасва на внушителния герой.
Абел Знорко живее далече от хорската суета на изолиран остров, където "изгревът трае шест месеца и залезът трае шест месеца". Там е заобиколен от книгите си, един диван и една пушка. От стар касетофон звучи една тема с 14 вариации - "Енигма" от Е. Елгар. С корабче Абел Знорко получава всичко, което поиска - плодове, зеленчуци, месо или "женска плът". Отшелническата идилия на мизантропа е нарушена от на пръв поглед свития и притеснителен журналист Ерик Ларсен, в чиято роля влиза Милен Миланов. Той е възхитен от последната 21-ва книга на Знорко - епистоларен роман с кореспонденцията между него и енигматична дама. Интервюто се превръща в словесни престрелки (предшествани от истински) между циничния писател и "господин журналистът" идеалист. Преводачката Снежина Русинова-Здравкова е предала изключително добре играта на думи между двамата. Оказва се обаче, че нито циникът е толкова циничен, нито срамежливият журналист е толкова притеснителен, а героинията на епистоларния роман се оказва главно действащо лице с един живот в няколко вариации.
Какво е накарало Абел Знорко да предпочете студения остров пред общуването; какво е накарало един журналист да пътува с кораб до този остров и защо първото име на пиесата е било "Двете Хелени", можете да разберете на 30 и 31 януари.