Медия без
политическа реклама

Да се пие е лошо, но на Нова година може

Нови спорове за секса и алкохола в един любим стар филм

01 Яну. 2020

През далечната 1975 г. Елдар Рязанов - един от най-популярните съветски режисьори завършва филма си „Ирония на съдбата, или Честита баня”. Романтичната история, в която една от главните роли играе и алкохолът, се превръща в любим новогодишен телевизионен избор на зрители и тв програматори в продължение на десетилетия (вкл. и през 2019 г.) — не само в Русия, но и у нас, дори и след излизането на „Сам вкъщи”. 

Филмът наистина се радва на феноменално дългогодишен успех и за изминалите 45 години от създаването му би трябвало вече всичко в него да е обсъдено по няколко пъти. Но се оказва, че още има какво. 

През последните дни в рускоезичната част на Фейсбук се разгоря дискусия едновременно по няколко въпроса, свързани с филма: докъде точно е стигнала интимността между Надя и Иполит, били са актьорите наистина пияни по време на снимките в банята, струва ли си да се приготвя желирана риба в новогодишната трапеза, редно ли да се слага ябълка в салатата и може ли да се носят обувки с тънки подметки през зимата? И след като Олга Рязанова, дъщерята на прочутия режисьор, починал през 2015 г. многократно бе подканена да коментира като последна инстанция, накрая и тя реагира. Наистина, не с точни отговори на повдигнатите въпроси, но разказа интересна случка, свързана с премиерата на филма. 

Филмът бил завършен през лятото на 1975-а и се планирало да бъде излъчен за новогодишните празници. Но „до баща ми постоянно стигаха слухове, че не искат филмът да бъде пуснат, заради пропаганда на пиянството”, спомня си Олга. Така че очакването не било никак приятно за режисьора. В началото на декември  „Ирония на съдбата” бил показан на семинар в присъствието на началници на републиканските и областни комитети за радио и телевизия. И всички единодушно се изказали против показа му, без да знаят, че главният телевизионен началник по онова време вече е показал „Иронията” на Брежнев, и той много го е харесал.

Няколко дни преди Нова година от телевизията позвънили на Рязанов с искане да запише встъпително слово преди излъчването, с което да смекчи негативното впечатление от пиянството във филма, което и направил. Но вечерта на 31 декември отново го повикали да презапише встъплението си. 

„Оказало се, че татко нарекъл филма си „коледна приказка за възрастни“, което беше идеологическа грешка, тъй като в Съветския съюз нямаше религиозни празници. Трябвало да бъде „новогодишна приказка“, спомня си Олга Рязанова.

А относно пиянството, Рязанов казал на зрителите, че да се пие е лошо, но на Нова година може. 

Последвайте ни и в google news бутон