Известният художник Слав Недев открива на 14 януари от 18.00 ч. в столичната галерия „Българи“ изложба живопис, наречена „Нова магика“, представяща начина, по който той вижда градската среда. Тя включва циклите от картини „Пост-урбанистична визия“ и „Отношения“, както и творби като „Музей“, „Четяща“, „Левитация“, „На ръба“, „Скок“, „Син град“, „Вятърът вееше“ и други, създадени от 2007 до 2024 г. Куратор на експозицията е изкуствоведът Аксиния Джурова.
„Спомням си ранните платна на художника, които поразяваха с полупразните обезлюдени пространства и неопределени екстериори. В тях, ако се появеше човешка фигура, тя бе деперсонализирана, представена като силует, а природата или липсваше, или ако бе включена в композициите, бе култивирана и в дисонанс с хладните, замръзнали архитектурни обекти. На лаконичните композиции съответстваше и прецизен колорит, отговарящ на меланхоличността в картините му, изискващи съзерцателност и размисъл“, пише проф. Джурова.
Още нещо много характерно и доразвито от Слав Недев в следващите години е алиенацията, която при налагащата се тишина в картините му естествено поставя въпроса за търсенето на спокойствие извън хаоса на реалността. „Именно тази специфична за живописта му среда ми напомня изкуството на италианския функционализъм и рационализъм между двете световни войни и по-специално на групата архитекти от 30-те години,…привърженици на функционалната архитектура извън маниерния декоративизъм на късния сецесион…“, коментира изкуствоведът.
Самотната у нас, но актуална и модерна за Европа урбанистична живопис на Слав Недев в налагащата се в началото на ХХI век тенденция в изкуството, се вписва в нея преди всичко чрез отказа му от реалната архитектурна среда и в опита, в унисон с дигиталните иновации, да се вникне преди всичко във вътрешния ѝ образ и дух. Неслучайно сградите в картините му от последните години като че ли са опразнени от живи обекти поради тяхното неперсонализирано, силуетно представяне. В този смисъл пространствата при Слав Недев изглеждат необитаеми, действителността в тях – иреална, а времето – спряло в очакване на появата на изгубените в него човек и хуманност.
Слав Недев е роден в София през 1967 г. Той е от поколението, което се появява в годините след политическите промени в Източна Европа от 1989-а. Още на 22 става „свободен артист“ и се отдава на изкуството. Докато усъвършенства техниката си, той се вдъхновява от философия (Кант Хайдегер), митология, история на изкуството и психология (Юнг). Музиката, литературата и общуването с природата предлагат допълнителни стимули за естествената му склонност да изследва социални философски и психологически проблеми със средствата на изкуството, четем за него в Open Art Files.
Недев работи и експериментира с различни медии от класическа маслена живопис през дигитални методи до скулптура и инсталация. Ранните му работи са силно експресивни психологически натоварени картини. Впоследствие преминава през серии от сюрреалистични акварели и пастели, голямоформатни живописни платна… Обикновено го вълнуват теми, свързани с градската среда, с природата и нейното разрушаване от човека, както и по-общи теми от областта на психологията, философията, човешките възприятия и ум. През последните години вниманието на художника се насочва към изкуство в градска среда. През 2012 заедно с група съмишленици създава сдружение "Биотоп", чиято основна цел е реализация на едноименен проект за инсталация в градска среда.
Слав Недев има множество самостоятелни изложби у нас и в чужбина, редица национални и международни отличия за работата си. Творби на художника има в редица колекции, между които в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; „Гауденц Б. Руф“ – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация „Бенетон“ – Тревизо, Италия; Siddhartha Arts Foundation – Катманду, Непал и др.
Изложбата „Нова магика“ може да бъде разгледана в галерия „Българи“ на бул. „Дондуков“ 73 до 7 февруари.