Медия без
политическа реклама

Зеленият проект за Централна гара обрасна с мащабно строителство

От добрите идеи за връщане на тази зона на хората не е останало много, изчезва дори площадът пред гарата

23 Окт. 2019
Първоначална идея, награден проект, ВИЗАР 2018.
Първоначална идея, награден проект, ВИЗАР 2018.

От добрите намерения за устройството на района пред Централна гара в София като пространство за хората, а не за автомобилите, не е останало много. Проектът на "АиА Архитекти" (чийто основател и управител е Ангел Захариев, съпруг на външния министър) бе награден в архитектурния конкурс за вторичен градски център на ВИЗАР 2018 и вече порасна до обемно-устройствено проучване и концепция за изменение на подробния устройствен план. Уви, от тази еволюция гражданите губят. Големите зелени площи, залегнали в наградения проект, са подядени или съвсем изчезнали. Добрите транспортни решения и въвеждането на комфортни пешеходни зони остават в бъдеще време, а обемът на предвиденото застрояване е набъбнал драстично. Какво предвиждаше награденият проект и какви отстъпления е направил екипът архитекти? 

----

Районът на Централна гара отдавна е градска язва, предимно заради лошия си имидж и проблемите с поддържането на това градско пространство. За специалистите в областта на устройственото планиране обаче проблемът е по-голям - гарата и жп линиите буквално са граница, която къса северните територии на града от връзка с центъра. Това ограничава развитието на града в тази посока въпреки добрите възможности - близост до центъра и изградена техническа инфраструктура. Проблемът се обсъжда от години, но очакваните инвестиции, които да задвижат развитието на тези територии, така и не дойдоха заради финансовата криза. За района зад гарата бяха планирани многомилионни проекти като Five Towers of Sofia на испанската "Урбис" и "Техно резиденшъл парк", проектът "Сивис" на "Риофиса", проект на "Си Eс Ай Еф" за търговски парк и др.  

Територията на север от гарата ще трябва да почака още - като първа стъпка в тази посока се представя реконструкцията на предгаровото пространство и карето на юг от Централна гара (ограничено от бул. "Христо Ботев", "Мария Луиза", ул. "Клокотница", "Братя Миладинови" и ул. "Струга"). Тук по първоначална идея трябваше да се оформи огромно площадно пространство, с много озеленяване и вкарване на движението по "Мария Луиза" в участъка пред гарата в подземни тунели. Тази идея се отлага за светлото бъдеще - запратена е за след 2025 г. Дотогава комфортно площадно пространство няма да има. Няма да остане и място за озеленяване. 

 

Максимално уплътняване със строителство 

 

Първата фрапираща разлика при сравнението на спечелилия проект и новата концепция е изчезването на голяма паркова площ пред Централна гара, на мястото на сега съществуващата автогара "Сердика". Тук не просто няма да има озеленяване, а е предвидено на мястото да пораснат две огромни мултифункционални сгради. Силуетите им запречват част от гарата, като от чертежите не стават ясни повече подробности, защото този точно квартал е извън обхвата на проучването и явно е включен само визуално за повече пълнота. Мултифункционалните сгради в района на автогарата са предвидени да се изграждат след 2025 г., като ще се ползва публично-частно партньорство между общината и собственика на терена. Проверка в кадастъра показва, че собственик на част от земята е "Ауто Мобайл АД" с основен акционер "Кладана Лимитид" на Красимир Каменов. 

Две високи сгради са предвидени да се издигнат и на терени на отсрещната страна на гарата пред бул. "Мария Луиза". Тук преди години също имаше автогара. По действащия устройствен план двата имота са предвидени за обществено обслужване, с много по-скромни параметри и ограничение на кота корниз до 20 м. В новия устройствен план обаче имотите попадат в зона на стария градски център Ц2, която позволява по-голяма интензивност и плътност на застрояването и доказване на кота корниз с работен устройствен проект. Така двата имота срещу гарата по новите предвиждания са за изграждане на многофункционални сгради с максимална височина 85 метра. Единият от имотите е частен и ъглов, като в него ще бъде изградена мултифункционална сграда с офиси, хотелска част и жилищна част. Справка в кадастъра показва, че имотът е собственост на "Прайм пропърти БГ" АДСИЦ.

Вторият имот е общинска собственост, като тук е предвидено да се изгради мултифункционален комплекс с нова концертна зала. Проектът всъщност предвижда три концертни зали - голяма амфитеатрална за 1600 зрители, камерна амфитеатрална с 300 места и мултифункционална зала с равен под за 500 зрители. Ще има и зали за музикални школи, магазини за музикални инструменти и др. Предвидено е в същия комплекс да бъдат изградени и хотелска част и офиси. За изграждането на всичко това ще се прави публично-частно партньорство, като срещу инвестиция в залата частният партньор ще получи право на строеж за хотелската и жилищната част.

Предвидените публично-частни партньорства обясняват уплътняването на максимум на застрояването, коментират архитекти.  Видно е, че проектантското решение от 2018 г. в рамките на конкурса е за много по-скромни обеми. За сформирането на имотите в границите, в които се предлагат, е предложен специален член от ЗУТ, който позволява замяна на части от общински, държавни и частни имоти с цел да се осигурят терени за публични нужди. Разместването е засегнало три от новосформираните квартали. То е довело до обособяване и на втори голям общински терен със смесено предназначение - за жилищни нужди, офиси и обществено обслужване, към които ще има изградена и детска градина. От текстовете излиза, че изграждането и на тази сграда ще е включено в публично-частното партньорство за концертната зала. Към мултифункционалните сгради ще има и общи подземни паркинги.

 

Площадът изчезва, компромис с транспортните решения 

 

Ако има нещо наистина скандално в новата концепция спрямо идеите от наградения проект, това е пълното изчезване на площада пред гарата и допуснатите компромиси с достъпността, коментират специалисти. Награденият проект изпъква с голямо и силно озеленено пешеходно пространство и смъкване на движението по бул. "Мария Луиза" в тунели под земята. Място сред пешеходците в наградения проект е оставено само за трамваите. Нищо от това не присъства във визуализацията към новата концепция за устройствен план. За движението на първо време са предложени два варианта - пешеходците да продължат да минават през подлеза, като отгоре се запазят две автомобилни платна плюс линиите на трамвая или да се осигури и пешеходно преминаване отгоре чрез силно забавяне на движението в този участък. И при двата варианта за площадно пространство пред гарата по-скоро не може да се говори, такова има пред концертната зала. 

От обяснителните записки към концепцията за транспортно обслужване става ясно, че вкарването на движението в тунели пред гарата ще може да стане евентуално след 2025 г. Дори и с тази далечна перспектива това се обещава условно - ако изграждането на тунели не е възможно, екипът предлага минаването на автомобили в тази част на "Мария Луиза" да бъде забранено. Не е ясно как ще се организира движението при такава забрана.  

В най-близко време особени промени в достъпността не се обещават. Предвижда се само промяна на организацията на движението в новите квартали с мултифункционалните сгради и нов мост над р. Владайска при Сточна гара. За пореден път се обещава изграждане на северното платно на "Данаил Николаев". Повече промени в транспортното обслужване са планирани след 2022 г., когато ще се изгражда тунел от ул. "Опълченска" под жп линиите в посока към ул. "История славянобългарская", заложени са нови улици на север от Централна гара, както и нови пешеходни тунели и надлези в тази посока. Тук все пак има добра новина за пешеходците - централното платно на бул. "Мария Луиза" в участъка от гарата до "Лъвов мост" ще бъде затворено и ще бъде изграден линеен парк с място за преминаване на автобуси и трамваи. Според напречния разрез на тази част от булеварда в центъра ще има споделено трамвайно и автобусно трасе, отделено с паркови ивици от автомобилното движение, което ще мине в сегашните локални платна с по две ленти във всяка посока. Заложени са велоалеи и в двете посоки на движение. Според проектантите идеята е линейният парк по бул. "Мария Луиза" първо да стигне до "Лъвов мост", а в по-късен етап - и до площад "Св. Неделя". Очаква се този зелен булевард да се насити с магазини и заведения. Чак на този етап - след 2022-ра, се предвижда създаване на възможност за комфортно пешеходно преминаване на бул. "Мария Луиза" в района на спирките на градския транспорт пред гарата. 

 

Обсъждане и корекции

 

След всичките тези отстъпления проектантският екип на практика е минимизирал в пъти разходите на общината за инвестиции в добри транспортни решения и е максимализирал интереса, който частните собственици и бъдещи инвеститори могат да имат към района чрез допускане на максимално застрояване, коментират архитекти. Дали този двоен натиск ще отслабне зависи от бъдещите корекции и обществено обсъждане на концепцията. Разработката тепърва трябва да преминава през проверката на общественото мнение, следва да бъде одобрена от СОС и едва тогава ще се изготви задание за изработване на реалния подробен устройствен план. Едва след приемането на подробния устройствен план ще може да се изработят и конкретните инвестиционни проекти. Проектантите са категорични, че за случването на публично-частните инвестиции в общината следва да се създаде специално координационно звено. Като последващи разработки екипът предлага да се мисли за концепция за развитие на частните автогари и имотите на НКЖИ в района, както и върху развитие на кварталите на север от гарата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата