Медия без
политическа реклама

Как Пловдив надмина София по некачествени ремонти

Непрекъснати аварии, пробити тръби, наводнени участъци - пловдивчани няма да запомнят с добро харченето на техния дял от парите по "Региони в растеж"

Празната зала на общинския съвет, където трябваше да има доклад как са похарчени парите за Пловдив от "Региони в растеж".
Празната зала на общинския съвет, където трябваше да има доклад как са похарчени парите за Пловдив от "Региони в растеж".

Мащабният проект „Подобряване на градската среда в община Пловдив“ по ОП „Региони в растеж“ има лице за показ. Бул. "Марица юг", един от основните булеварди на града, е с изцяло подновена визия. Няма жител на Пловдив, който да не признава, че точно тази ключова пътна артерия е изцяло облагородена, включително и с междублоковите пространства, с подменената настилка, алеи, паркинги, места за отдих, ново осветление и озеленяване, радващо окото. Както подчертава и кметът Иван Тотев, благодарение на европейските средства булевардът е претърпял пълна промяна - от една паважна улица вече е станал предпочитана за разходка и отдих крайречна зона. Хубаво, но този обект е само един от многото, които се обновяват по мащабния проект на обща стойност около 21 млн. лв., подчертават общинските съветници от опозицията, които от няколко месеца се опитват да получат отчет от общинската администрация за това доколко целесъобразно са похарчени огромни публични средства. Но отговор на тоя етап няма.

Много от проблемите на злополучните ремонти са заложени още при проектирането, подчертават от "Съюз за Пловдив", политическата формация, която от месеци наред се опитва да отвори очите на общинската администрация за огромните пропуски в облагородяването на градската среда с европейски средства. И да покаже какво се крие зад лъскавата страна на ремонтите. Защо например, питат общинските съветници, при наличието на толкова много пари ремонтите се правят на парче? Безумие е да поставяш нов асфалт върху стари, пукащи се амортизирани водопроводни тръби. Само две от включените в проекта улици са с подменени водопровод и канализация - "Лъджене" и "Георги Мамарчев". В същото време при поройните дъждове тези дни точно тези две улици остават под вода, докато другите - тези с амортизираната канализация, бяха в много по-добро състояние, подчертават общинските съветници от опозицията.

След наводненията лъсва още един голям проблем - водата от улиците тръгва да се изсипва върху партерните етажи, тъй като голяма част от тях се оказаха с обърнати наклони спрямо дъждоприемните шахти. При поставянето на паважната настилка строителните работници признават, че вместо промит пясък като основа на паветата, са използвали два пъти по-евтин материал на варовикова основа. При първия дъжд се отмива. На този фон кривите плочки на "Граф Игнатиев" направо бледнеят.

За чия сметка се правеше ремонт на ремонта, питат още от опозицията, като подчертават, че на част от улиците поставените веднъж нови тротоари и плочки са разбивани, за да се направят на мястото им паркоместа или да се поставят стълбове. Част от тези пък, които в началото са включени в проекта, след това са отпаднали. Въпреки ремонтите много от улиците са в лошо състояние или са с недостатъци, които трябва да се отстранят. От опозицията упрекват общината в липсата на контрол върху строително-ремонтните работи, поради което много от шахтите са останали запушени със строителни материали. Те подчертават още, че по време на ремонтите са премахнати много дървета, като по ул. "Патриарх Евтимий" например. В същото време дупките им са запълнени.

"Искаме отчет още през февруари. Тогава заради грешки в кадастъра в зоната имаше непрекъснати аварии, пробити тръби, скъсани кабели. Проектът се преработваше в движение, в пълен хаос, без контрол от страна на общината, а живущите в района цяла зима газеха калта и оставаха без вода заради честите аварии. Тогава поканихме архитекта на проекта арх. Соня Славчева на среща, за да получим отчет за похарчените пари. Тя обаче отмени срещата ни малко преди нарочения час. В началото на март внесохме в писмен вид въпросите. До средата на април не получихме отговор, а арх. Славчева спря дори да вдига телефона си. Тогава подхванахме инициативата за извънредната сесия", разказа пред "Сега" адвокат Дани Каназирева, лидер на "Съюз за Пловдив". Както писахме, извънредна сесия нямаше, защото ГЕРБ провали кворума. Обяснения за отсъствието на съветниците нямаше. Действията на представителите на Бойко Борисов в европейската столица на културата обаче ясно подсказват гузна съвест.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата