Медия без
политическа реклама

Дж. Р. Р. Мартин смятал Marvel за по-велики от Шекспир

Авторът на "Песен за огън и лед" знае какво е да си истински фен и хейтът в социалните мрежи искрено го озадачава

24 Юни 2022
 Джордж Р. Р. Мартин
ЕПА/БГНЕС
Джордж Р. Р. Мартин

Един син на корабен товарач от Ню Джърси едва ли си е представял, че някой ден ще бъде приказно богат, а историите му ще бъдат толкова популярни, колкото любимите му Шекспир, Толкин и Marvel Comics. Това се случва, след като епичният му бестселър "Песен за огън и лед" се превръща в грандиозен, награждаван, чупещ рекорди сериал. Успехът на "Игра на тронове" може да е надминал очакванията на създателя си, но същото е и с критиките от фенове, които Дж. Р. Р. Мартин е принуден да понася. "Не разбирам как може хората толкова да мразят нещо, което са обичали. Ако не ти харесва дадено шоу, просто не го гледай. Как изведнъж всичко стана толкова токсично?", възмущава се писателят. Той е редовно "разпъван" за последния, доста разочароващ сезон на "Игра на тронове", както и с въпроси кога най-после ще напише "Ветровете на зимата" - дълго чаканата шеста книга от поредицата "Песен за огън и лед" (да не говорим за обещаната седма). Едва ли ще се размине без яростни критики и  очакваното му завръщане на екрана с "Домът на дракона", който разказва за събития 200 години преди "Игра на тронове".

73-годишният Мартин е достатъчно мъдър да не приема твърде сериозно онлайн тормоза. В крайна сметка същото се случва и с другите любими истории на човечеството. "Властелинът на пръстените: Пръстените на силата" на Amazon още не е излязъл, но в социалните мрежи бушува пълномащабна война между критици и поклонници. "Все едно е Втората световна, пускат атомни бомби един върху друг", обяснява Мартин как някои фенове приемат отклоненията от оригинала на Толкин. "Чуваме постоянно критики и за филмите и сериалите на Marvel, и за тези на DC комикс. Едно време беше ясно - ако си фен на "Стар Трек", харесваш "Стар Трек". Сега половината от хората, които се наричат "Стар Трек" фенове, мразят поредицата. Феновете на Star Wars мразят Star Wars, а тези на Толкин ненавиждат "Пръстените на силата". Какво, по дяволите, става? Може би е заради промените, но като писател аз бих полудял, ако не мога да правя промени. Искам да разказвам нови истории, а не една и съща отново и отново". 

Джордж Мартин

 

знае какво е да си истински фен

 

Израснал в крайбрежното градче Байон през 50-те, първата му публикация е ... писмо до Marvel Comics. "Скъпи Стан и Джак, вие сте по-добри от Шекспир!", спомня си авторът на бестселъри засвидетелстваната обич към авторите и художници в книжките с комикси, Стан Лий и Джак Кърби. Шейсет години по-късно нещата са се променили. "Понеже бях голям фен на комиксите, гледах някои от сериалите им през 70-те. Не ми харесаха особено и спрях, но със сигурност не съм полудял и започнах да пиша гневни писма", казва той. Мартин подозира, че целият този процес е захранван със социалните медии.

Но и днес той може да разказва дълго за Супермен, Спайдърмен и Отмъстителите, особено за книжка номер 9 от 1964 г., която въвежда на сцената героя Уондърмен. Той се оказва злодей. И после умира. Наследството на Стан Лий прозира навсякъде в работата ми, казва Мартин. "Неочакваното убийство на герои, които не са каквото са изглеждали, герои отчасти добри и отчасти зли. Не знаеш кой път ще хванат в момент на криза. Отпечатъците на Стан Лий са навсякъде". 

Първия си разказ публикува на 21 - "Герой", фантастична история за генетично подобрен супервойник. Така показва съпротивата си срещу войната във Виетнам.

 

За разказа получава 94 долара

 

- "много пари през 1970-а". След като Боби Фишер става световен шампион по шах, в САЩ се развихря кратка шахматна мания и Мартин се прехранва, организирайки шах турнири през уикендите. Това му дава свободата през седмицата да пише. По времето, когато пубикува дебютния си роман "Смъртта на светлината" (1977), вече преподава английски и журналистика в колежа "Кларк", Айова. Но не много след това Мартин напуска университета и се отдава на писането. За негов литературен пробив днес се смята четвъртият му роман, "Килимчето на Армагедон", през 1983 г.  "Голям, труден за класифициране мистериозно свръхестествен трилър за рокендрола през 60-те. Получи чудесни рецензии. За нещастие, малко хора си го купиха", спомня си Дж. Р. Р. Никой издател вече не иска да подписва договори, Но един от малцината, които прочитат романа, е холивудският продуцент Филип Дегер. И той кани младия писател в сценарния екип на "Зоната на здрача". Мартин пише пет сценария, един от които стига до излъчване. Шоуто е спряно, но той остава в телевизията до началото на 90-те. 

И внезапно получава вдъхновение - образите на свирепи вълци в летния сняг. "Започнах да пиша, появиха се замъци, хора с мечове. Пишех бързо, за три дни завърших първата глава." (А Дж. Р. Р. не е известен с бързото си писане).

Мартин обича да описва стила си като работа

 

"на градинар, а не на архитект, който планира историите си

 

предварително". При него те растат естествено. Започва първия роман от "Песен за лед и огън" - "Игра на тронове" през 1991 г. Третият, "Вихър от мечове", излиза през 2000 г. и той живее цяло десетилетие с героите. Това означава, че му е трудно да убие голяма част от тях на Червената сватба - един от най-шокиращите и неочаквани моменти и в книгите, и в сериала. "Беше много болезнена глава за писане, при която трябваше да изгубя герои, които обичах, с които бях 9 години, а трябваше да ги убия по ужасяващ начин. Беше трудно", спомня си Мартин.

Според него смъртта трябва да е трудна - за писане и четене. "Това е ужасяваща глава, разстройва, ядосва и натъжава хората. Хвърляха книгата по стената или в камината. В сериала имаше същият ефект върху стотици хиляди, дори милиони хора. За мен това е добре - за смърт говорим все пак", казва писателят. Според него той грешно е приеман като масов убиец на герои. "Междузвездни войни" убиват повече от мен!", категоричен е Мартин. В първия епизод на филма на Джордж Лукас например си отива цялата планета Алдераан, което са 20 милиарда души. "Обаче на никого не му пука, защото не познава никого от Алдераан, не усещаме смъртта им, това е статистика."

С други думи, не очаквайте повечето герои от "Домът на драконите" да доживеят до края на първия сезон. Дали новият сериал ще бъде приет горещо като "Игра на тронове"? "Моята професия е хазартна. Или получаваш ръкопляскания, или те замерят с гнили плодове. Ако е второто, просто се скатаваш зад  кулисите и измисляш нова история", разсъждава Мартин, който е и продуцент на новия сериал на HBO. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата