Медия без
политическа реклама

"Фантомът на операта" долетя в Музикалния театър

Днес е първото от трите премиерни представления

33 години след световната си премиера "Фантомът на операта" стъпва и на българска сцена.
Снимка: БГНЕС
33 години след световната си премиера "Фантомът на операта" стъпва и на българска сцена.

25, 26 и 27 януари

 

33 години след премиерата си в Лондон "Фантомът на операта" от Ендрю Лойд Уебър - най-дълго играният непрекъснато мюзикъл на световната сцена - ще се срещне и с българската публика. В три поредни вечери от днес ще се състоят премиерните спектакли на сцената на Националния музикален театър. Представления ще има още няколко пъти до края на март, като тогава изтича договорът за България и повече спектакълът няма да се играе.

"С постановката на "Фантомът на операта" вдигаме летвата още по-високо", обяви на пресконференция по повод премиерата директорът на оперетата Марияна Арсенова. Тя напомни, че това е най-скъпата продукция в историята на театъра, а също и с най-скъпите авторски права. За поставянето й са инвестирани средства в нова осветителна и озвучителна техника. Националният музикален театър е изградил традиция в поставянето на Уебър, затова си е извоювал правото да прави своя авторска версия на мюзикълите му, а не тяхна реплика, припомня Арсенова.

Режисьор на "Фантомът на операта" е акад. Пламен Карталов, който заяви, че сътрудничеството - на артистично и техническо ниво - между двата културни института трябва да продължи: "Ние демонстрираме един урок по прекрасни колегиални взаимоотношения и сътрудничество между два национални театъра - Софийската опера и Националния музикален театър".

Близо година продължиха репетициите на "Фантомът на операта" в Националния музикален театър. Карталов разкри още малко от творческия си замисъл - публиката ще участва в действието през цялото време, а актьорите ще играят редом с нея в залата и в ложите. Една от ложите е запазена специално за Фантома на операта... В спектакъла има и елементи на криминале, а действието се развива изключително динамично, като се пренася на шест различни места.

Според Юли Дамянов, главен диригент и художествен ръководител на оперетата, духът на мюзикъла се е "вселил" в Националния музикален театър с тази постановка. Конкуренцията между артистите от двата състава е изключително силна. Работата по усъвършенстването на спектакъла ще продължи, докато той се играе, допълни той. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата