Единствената картина на Густав Климт в националната колекция на Франция ще бъде върната на семейството на еврейка, загинала по време на Холокоста, съобщава „Ню Йорк Таймс“. Произведедението ще бъде върнато на наследниците на собственичката му повече от 80 години, след като тя е била принудена да го продаде по време на нацизма, заяви в понеделник министърът на културата Розелин Башело.
„Това е възстановяване на справедливостта“, каза Башело на пресконференция в Париж, застанала до картината от началото на 20-ти век, пищно, зелено платно, осеяно с петна от флорални цветове.
„Розовите храсти под дърветата“, която в момента се намира в парижкия музей Д'Орси , не е била част от специалната инвентаризация на плячкосани от нацистите произведения на изкуството, върнати от Германия във Франция след края на Втората световна война. За разлика от тези творби, които не са изцяло част от националните колекции на Франция, картината на Климт, която е закупена през 1980 г., по закон се считаше за „неотчуждаема“ собственост на страната.
Първоначалният ѝ собственик - Нора Стиасни, от известно австрийско еврейско семейство — е трябвало да продаде произведението на символична цена, за да оцелее, след като Германия анексира Австрия през 1938 г., казва Башело. Депортирана в Полша през 1942-ра, Нора Стиасни умира същата година. Арт дилърът, съмишленик на нацистите, не се разделя с картината до смъртта си през 60-те години.
„Без да знае историята ѝ, френската държава я купува от художествена галерия през 1980 г., в годините, предхождащи откриването на Музея Д'Орси, когато се изгражда колекцията от модерно изкуство на страната“, разказа министърът.
„Решението ни да върнем този шедьовър от публичните колекции на Франция илюстрира нашия ангажимент към справедливостта и намерението ни да обезщетим ограбените семейства“, добави Башело.
Стиасни е наследила картината от чичо си, австрийски индустриалец и колекционер на картини Виктор Цукеркандл, който е купил произведението през 1911 година.