Голяма изложба "Пловдивски живописци" бе открита в столичната галерия "Нирвана" на ул. "Ангел Кънчев" 17 снощи. Творбите на художници като Йоан Левиев, Димитър Киров, Енчо Пиронков, Георги Божилов-Слона, Златю Бояджиев, Васил Бараков, Давид Перец, Христо Стeфанов са предоставени от частни колекции, ето защо изложбата дава рядката възможност те да бъдат видени сега от широката публика, отбелязват домакините. Това ще бъде възможно в рамките на месец след откриването.
Изложбата събира уникални произведения на творци от пловдивската школа, които през втората половина на XX век утвърждават българската живопис на международната сцена. Тя разказва историята на едно поколение художници, които обединяват в своите творби местни традиции с модерни течения като експресионизъм, абстракция и символизъм.
Експозицията бе открита от собственика на "Нирвана" Николай Младжов – колекционер и меценат, изкуствоведа Сузана Николова, художника и колекционер Петър Пиронков и д-р Колю Бянов, които подчертаха значението на пловдивските майстори за съвременното българско изкуство. Вернисажът събра десетки ценители на живописта – артисти от различни жанрове, представители на културните и бизнес среди, дипломати, колекционери.
"Тази изложба е една стара идея. Представените художници са толкова стойностни, че не могат да бъдат забравени", отбеляза на откриването Николай Младжов, обяснявайки, че стойността на показаните картини непрекъснато се повишава. Това е така, защото техните автори за съжаление вече отдавна не са сред нас и творбите им са окончателно завършен брой.
Тези автори нямат нужда от представяне, а произведенията им всеки от собствениците им крие ревниво, защото това не са просто произведения, а шедьоври, заяви Петър Пиронков, цитиран от БТА. По думите на доц. Сузана Николова пловдивските художници променят до голяма степен облика на българското изкуство. Творбите им са свидетелство за влиянието на европейското изкуство върху българското изкуство и то в най-високата класа живопис, посочи тя, давайки пример с картините на Златю Бояджиев.
Пловдивските художници се утвърждават като група със своя разпознаваема идентичност през 60-те и 70-те години на XX век. Те черпят вдъхновение от историческото и културното богатство на Пловдив, обединявайки традиции, съвременни изразни средства и индивидуални търсения. Групата създава изкуство, което съчетава дълбоката връзка с националната идентичност и модерни за времето си течения.