Медия без
политическа реклама

Година след пожара ремонтът на "Нотр Дам" спря

Очаква се реалната реставрация на катедралата да започне в началото на 2021 г.

20 Апр. 2020

Една година след опустошителния пожар в катедралата "Нотр Дам" на мястото няма нито един работник, а участващите учени и инженери работят от домовете си. Как Covid-19 влияе върху реконструкцията на 850-годишния храм, провери изданието France 24. 

На строителната площадка около парижката Света Богородица е тихо, а реставрацията и разчистването на развалините са спрени. Преди коронавирусът да блокира Франция, на мястото ежедневно присъстваха около 100 души: инженери, архитекти, работници, археолози и учени. Но от 16 март само охранителен екип пази входа, а представители на обществения орган, който наблюдава реставрацията, правят ежеседмични посещения, за да гарантират, че всичко е наред.

В 20:00 ч. в сряда вечерта, когато се навърши годишнината от пожара, от църквата удариха голямата камбанария на катедралата в подкрепа на здравните работници, полагащи грижи за пациентите с Covid-19, но също и в знак на благодарност към куража на пожарникарите, борили с огнената стихия, и към хората, работещи по спасяването на готическата забележителност.

Ден преди годишнината от пожара Жан-Луи Жоржелан, френският генерал и бивш началник щаб, назначен от президента Еманюел Макрон да надзирава на възстановяването, обиколи зоната с ограничен достъп. „Ще започнем работа възможно най-скоро“, каза той пред France 24 и добави, че мерките за защита от заразяване трябва да бъдат спазвани „изключително внимателно“, за да се защитят служителите и експертите от цяла Франция, които работят по реконструкцията. 

Първите работници, които се завърнат на строителната площадка, ще имат задачата да демонтират близо 300 тона от изгорялото и изпочупено скеле в Катедралата, заяви Жоржелан. Започналият по време на ремонта на покрива пожар превърна скелето в 40 000 парчета разпокъсан метал, които заплашват да дестабилизират структурата на "Нотр Дам", ако паднат върху някоя от отслабените стени. Докато те не бъдат премахнати много внимателно, катедралата остава в опасност, въпреки че генералът е оптимист.  

„Сега вече имаме едногодишен опит, който ни помага. Направихме измервания из цялата катедрала и успяхме да установихм, че няма размествания по-големи, отколкото бихме очаквали за готическа структура с такъв размер", каза той и добави, че очаква скелето да бъде свалено до средата на лятото. 

Запитан  дали амбициозният петгодишен график, определен от френския президент Еманюел Макрон за възобновяване на катедралата до 2024 г. (годината, в която Франция ще бъде домакин на летните олимпийски игри), ще бъде спазен, Жоржелан отговори просто: „Ще трябва да запретнем ръкави и да се хващаме на работа”.

Междувременно много от специалистите, които работеха на "Нотр Дам", продължават да работят от домовете си. Експерти от Лабораторията за изследване на историческите паметници са действали на мястото на пожара до средата на март, извличайки и анализирайки камъка, дървесината, стъклото и метала в катедралата, за да оценят степента на пораженията от огъня и щетите от водата.

Откакто работата по обекта е спряла,  всеки от тях си е прибрал дисковете и сега анализира данните и пише доклади по дома си.

Тиери Зимер, заместник-директор на изследователската лаборатория, заяви, че щом се завърнат в катедралата, учените ще проведат тестове в двата параклиса, за да оценят щетите по боята. Това ще помогне да се определят най-добрите техники за реставрация, които да се използват, когато най-накрая започнат реалните ремонтни дейности - за разлика от обезопасяването на обекта, разчистването на отпадъците и първоначалното тестване, които още не са приключили.  Очаква се това да стане в началото на следващата година.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Нотр Дам, пожар, щети

Още по темата