Медия без
политическа реклама

Франция оправи катедралата, но Лувърът се разпада

Световноизвестният музей моли държавата за помощ заради течове и други инфраструктурни проблеми

24 Яну. 2025
Западният вход - стъклената пирамида, вече не е достатъчен да поеме множеството желаещи да посетят Лувъра.
ЕРА/БГНЕС
Западният вход - стъклената пирамида, вече не е достатъчен да поеме множеството желаещи да посетят Лувъра.

Лувърът в Париж – най-посещаваният музей в света и дом на най-прочутата картина, "Мона Лиза" на Леонардо да Винчи, поиска спешна помощ от френското правителство, за да възстанови и обнови остарелите си изложбени зали и да защити по-добре безбройните си произведения на изкуството, алармира агенция Ройтерс.

В писмо до министъра на културата Рашида Дати, разкрито от парижкия всекидневник Le Parisien и потвърдено за Ройтерс от Лувъра, президентът на музея Лоранс дьо Кар предупреждава, че вековната сграда е в ужасно състояние и посочва проблемите с течове от покрива и "тревожни температурни колебания, които застрашават опазването на произведенията на изкуството". Сред стотиците хиляди тамошни шедьоври са още статуята на Венера Милоска, "Салът на Медуза" на Жерико и наскоро реставрираната"„Свободата води народа" на Йожен Дьолакроа.

Изтеклото поверително писмо от 13 януари беше публикувано вчера от Le Parisien. В него Дьо Кар моли държавата да предприеме действия за справяне с "тежката реалност на състоянието на нашите претоварени сгради", някои от които са "в много лошо състояние".

Artnet описва състоянието на музея като "разпадаща се инфраструктура". "Задължена съм... да предупредя за тези проблеми и вече съм го правила многократно", каза Лоранс дьо Кар пред журналисти в четвъртък, в рамките на представянето на нова изложба.

Построен в Париж в края на XII век, дворецът Лувър в продължение на векове е бил официалната резиденция на френските крале, докато Луи XIV – уморен от бунтовните тълпи в столицата, го изоставя за сметка на Версай, след което през 1793 г. сградата се превръща в музей за кралската колекция изкуство.

Миналата година Лувърът посрещна 8,7 милиона посетители, като всички влязоха през проектирания от китайско-американския архитект I.M. Pei западен вход с форма на стъклена пирамида, който сам по себе си се превърна в проблем, тъй като парниковият ефект, който създава в слънчеви дни, прави подземния преход към Лувъра неприятно горещ през лятото.

Този вход е завършен през 1989 г. и е проектиран да приема 4 милиона посетители годишно, Лувърът обаче отбеляза рекордна посещаемост от 10,2 милиона посетители през 2018 г. Впоследствие Де Кар, която беше назначена през 2021 г., наложи ограничение от 30 000 посетители на ден, за да се избегне пренаселеността.

Посещението в Лувъра, пише ръководителката на музея, се е превърнало във "физическо изпитание" за посетителите, като произведенията на изкуството са трудни за намиране поради неадекватни упътващи знаци, липсват места за почивка на посетителите и  санитарните условия са под международните стандарти (тоалетните не са достатъчно).

Освен цялостен ремонт, музеят също така обмисля изграждането на ново крило за "Мона Лиза", както и нов вход в източния край на сградата, за да облекчи задръстванията на входа на пирамидата.

В писмото на Дьо Кар не се споменава за финансиране, но френският телевизионен новинарски канал BFM обяви, че разходите за реновирането на Лувъра могат да възлязат на 500 милиона евро. Това би било предизвикателство за правителството на президента Еманюел Макрон, което се бори да получи своя бюджет за 2025 г., одобрен от парламента.

Le Parisien съобщи, че се водят преговори между офиса на Макрон, Министерството на културата на Франция и Лувъра. Източник, близък до кабинета на Макрон, е потвърдил, че "от няколко месеца президентът следи този въпрос с внимание". Министерството на културата засега не е отговорило на молбата на изданието за коментар. След първото си избиране през 2017 г. Макрон изнесе победната си реч пред Лувъра.

Въпреки че Лувърът без съмнение е едно от най-големите културни съкровища на Франция, заемайки видно място и в церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж миналото лято, правителството на Франция е под натиск да намали публичните разходи и да повиши данъците. Междувременно Франция се занимава и с други големи проекти за обновяване, включително на центъра "Помпиду", който ще затвори за обществеността това лято и няма да отвори отново поне пет години, пише Artnet. А миналия месец Макрон откри възстановената "икона от силуета на Париж", катедралата Нотр Дам, след опустошителния пожар през 2019 г. Това грандиозно начинание, извършено само за пет години, стана възможно благодарение на около 900 милиона долара, събрани от 340 000 дарители от 150 държави.

Миналата година Лувърът повиши цените на билетите си с 29%, позовавайки се на нуждата да покрие разходите за електроенергия и да субсидира безплатен вход за жители на Европейското икономическо пространство на възраст между 18 и 25 години, безработни и хора с увреждания.

На 4 март Лувърът ще проведе годишната си вечер за набиране на средства, подобна на бала на музея "Метрополитън" в Ню Йорк, в която е планирано да се включат множество международни звезди и представители на най-големите модни къщи, отбелязва АФП. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата