Sofia DocuMental се завръща със специално пето издание от 28 септември до 6 октомври. На голям екран филмите ще могат да се гледат в София, а онлайн в Neterra TV+ - в цялата страна. Тази есен той ще проведе под мотото "Излез от балона". Фестивалът ще представи 30 премиерни за България документални филма, носители на международни награди.
Sofia DocuMental е първият международен фестивал в България за художествено документално кино с фокус върху човешките права. Организирано от Балкански документален център, събитието е своеобразна платформа за дебати за човешките права, която представя пред широк кръг от българска и международна публика документални филми, които търсят истината за времето, в което живеем, по визуално впечатляващ начин. Чрез прожекции, специални събития и дискусии между режисьорите и публиката, фестивалът се фокусира върху най-наболелите обществени проблеми на дневен ред, като прави тематиката достъпна за широка публика с цел повишаване степента на социална ангажираност.
Сред сцените на фестивала ще бъдат софийското ларго, Дома на киното, Филмотечно кино "Одеон", Чешкия център, Гьоте институт, Полския институт, Френския институт, клуб ДОМ, както и новооткритата културна сцена на Централни хали.
Първите прожекции започват на 28 септември, събота, а официалното откриване на фестивала ще се състои на 30 септември под куполите на Ларгото. Програмата е със специален акцент върху жените режисьори и е подкрепена от Столична програма "Култура" и Български фонд за женитe.
Откриващият филм е "Без посока" на гръцката режисьорка Елина Псику, копродуциран от българския продуцент Веселка Кирякова. Той проследява преплетените пътища на три жени, които поставят под въпрос рестриктивните закони на своите страни относно телесната автономия: гражданка на Малта, която заминава за Италия, за да направи легален аборт; италианка, която пътува до Гърция, за да се подложи на инвитро процедури; гъркиня, която пътува до Швейцария в търсене на отговори за достойната смърт. Филмът ще бъде достъпен онлайн само за няколко часа след премиерата от 20:00 ч. в събота.
Закриването е с "Нови новини от друго вкъщи": вдъхновена от "Новини от дома" (1976) на Шантал Акерман, режисьорката и художничка Боряна Венциславова се озовава в Манхатън, преследвана от идеята да посети всички места от творчеството на режисьорката и да покаже промените в града от нейното време.
Сред акцентите в програмата тази година е и филмът "Криптокралицата: Вселена от лъжи", посветен на най-издирваната жена от Интерпол, Ружа Игнатова и финансовата пирамида One Coin. Впечатление прави и "Сбогом, Тиберия" - историята на Хиам Абас, която на 23 години напуска палестинското си село, за да стане актриса във Франция.
Режисьорът Аполена Ричликова ще пристигне в София, за да представи "Границите на Европа", а прожекцията ще бъде последвана от майнсторски кла. Филмът показва как чешката журналистка Саша Ухлова работи под прикритие в продължение на две години, за да разкрие реалността на нископлатения мигрантски труд в Западна Европа - от бране на аспержи в Германия до почистване на хотелски стаи в Ирландия и грижа за възрастни хора във Франция.
Като изследване на паметта, съпротивата и личните истории, които формират хората, е представен "Открадната планета" на Фараназ Шарифи, родена по време на ислямската революция от 1979 г. Връзката ѝ с Лейла, иранска професорка, избягала по време на революцията, внася личен аспект към един от тези спомени. Филмът разказва и за движението "Жени, живот, свобода" през 2022 г., белязало не само техния живот, но и иранската история.
"Физика на семейното щастие"на Аника Майер пък представя невидимостта на домашното насилие. В поредица от стари семейни записи тя показва един привидно идиличен семеен живот по време на "икономическото чудо" в Германия. Въздействащо видеоразследване за сексуалното насилие по време на Босненската война и нефилтрирани разкази на жени от лагерите във Фоча, показва режисьорът Кумяна Новакова в "Мълчанието на разума".