40 филма, 8 дни, 7 тематични секции, 3 локации, 2 награди – това е кратката визитка на фестивала „София ДокуМентал“, който ще се проведе от 7 до 14 септември в София. Общото между включените заглавия, идващи с награди от "Сънданс", "Берлинале", "Оскарите", е фокусът върху човешките права и смелостта на хората да отстояват свободния си избор, воля, религия, политическа принадлежност, полова идентичност, право на глас. След миналогодишното издание, проведено по принуда онлайн, сега срещата с публиката ще е на живо в Дома на киното, Чешкия център и под купола на Ларгото.
България се представя с 3 филма, сред които е премиерният "Живот от живота" на Стефан Командарев. И тук той използва познатия ни от последните му три игрални филма похват да пресече пътищата на няколко напълно непознати герои - 39-годишен журналист, 37-годишен рекламен агент, 23-годишен студент, 51-годишен фитнес инструктор и 35-годишен фермер. Общото между тях е нуждата от животоспасяваща трансплантация на органи. Режисьорът на "Посоки" и "Светът е голям" е завършил медицина и работил 5 г. като лекар, преди да се обърне към киното.
"Тихо наследство" на режисьорката Петя Накова, който е копродуциран от HBO и може да се гледа и в HBO Go, разказва за слухово-речевия рехабилитатор и жестов преводач Таня Димитрова. Свикнала от малка с тишината заради глухотата на родителите си, Таня се отдава на апостолската мисия да учи глухите деца с кохлеарни импланти и слухови апарати да говорят. Третото родно заглавие е "Музика за филм". Мимо Морски ("Джанго Зе"), музикант номад, кани своя добър приятел Фред Щиц от Германия в родния си град Варна, за да напишат заедно музика за филм. Докато създават партитурата, стигат до важни прозрения за имиграцията, семейните травми, както и за собственото си място в света.
Сред интригуващите "вносни" заглавия са "Моят учител октопод" - носител на "Оскар" 2021 за най-добър документален филм, който ще бъде показан безплатно; "Възстановяването на Парадайс" на носителя на две Академични награди Рон Хауърд, "Земята е синя като портокал" на украинката Ирина Цилик, "Сабая" от Швеция, "Дъждът никога няма да спре" (Украйна, Латвия, Германия), "Пещерата" (Дания/Сирия), "Дисидентът" (САЩ), "Машина на порока" (Канада) и др.
Финалът е музикален - британският "Сестри на радиочестоти" ще разкаже за десет пионерки в електронната музика, един доминиран от мъже музикален свят, и ще бъде последван от парти. Фестивалът ще има и състезателна програма, която цели да окуражи млади жени режисьори в документалния жанр.