Медия без
политическа реклама

Изложба възражда любимата художничка на младите от 90-те

Изкуствоведите нареждат Магда Абазова сред първите ни авангардисти

17 Ноем. 2023
Магда Абазова, "Лято", 1981.
НГ
Магда Абазова, "Лято", 1981.

Мащабна изложба на голямата българска художничка Магда Абазова (1923-2011) по случай 100-годишнината от рождението й открива Националната галерия в своя филиал „Квадрат 500“ в четвъртък, 23 ноември, от 18.00 ч. Куратор е д-р Надежда Джакова, а дизайнът на експозицията, която може да бъде разгледана до 10 март 2024 г., е дело на Светлана Мирчева.

Мощна, безкомпромисна, провокираща и многообразна в творчеството си, Магда Абазова изпълва собствено пространство без излишна показност, високи лозунги и кресливи послания, но с цветове, идеи и светлина. Художничката не следва определени стилове, догми и предписания, дистанцира се от тенденциите на своето време, като при това ги изпреварва. Иновативна, експериментираща, търсеща, тя не се бои да опитва нови стилови насоки и мотиви, както и да се връща към вече познати теми и похвати. С лекота Абазова съчетава в обща експозиция серия интериори, потрети, натюрморти и пейзажи, развива фигурални сцени, редувани с абстрактни композиции. Живописният й почерк е силен, категоричен и отчетлив, но и поетичен, романтичен и деликатен, твърдят изкуствоведите.

Въпреки огромното си творчество Магда Абазова прави малко самостоятелни изложби приживе – до 80-те години на ХХ век те са само две, поради което, извън признанието на тесни специалисти и колеги, тя остава относително непозната за публиката. Иван Кирков, Найден Петков, Тодор Панайотов, Любен Зидаров са художниците приятели и съмишленици на Магда Абазова. Споделят, че тя е различна във всяка следваща серия картини, ненатрапваща се и неагресивна, но категорично отличаваща се сред стотиците други участници в общите художествени изложби от 70-те и 80-те.

През 90-те Абазова се включва във фестивала “Процес-пространство”. Димитър Грозданов – изкуствовед, куратор и създател на фестивала, я нарежда сред първите ни авангардисти и я определя като любимата художничка на младите.

Настоящата изложба пресъздава опоетизираната реалност на Магда Абазова, в която самата художничка е лиричен герой и създател. Експозицията следва цветовата и стилова игра на авторката в цялата й разноликост, но и очертава ясни жанрови и тематични полета.

В изложбата и придружаващия я двуезичен каталог (превод Нигрита Дейвис) са включени над 100 произведения на Магда Абазова, сред които са една от най-ранните й творби – “Пейзаж с фигура” (1948); “Автопортрет” (1962), получил голямата награда за живопис на СБХ; картини от циклите “Копривщенски интериори” (1969-1971) и “Родопски пейзажи” (1968-1972); социалните композиции: “Гладът в Поволжието” (1979) и “10 януари 1944” (1985); голямоформатни абстракции, сред които “Вълна” (1982) и “Космическо пространство” (1981); характерни за късното й творчество асамблажи като “Четири лодки” (2001) и много други.

В съзвучие с работите й, стихове от Таня Кольовска, Христо Радевски и Палми Ранчев, посветени на Магда, ще допринасят за поетичната атмосфера в галерията. Зрителят ще бъде предизвикан да подреди разпилените строфи в едно цялостно възприемане на живописта й – лирично-монументална, метафорична и иносказателна.

Изложбата се организира със съдействието на Съюза на българските художници, СГХГ, художествени галерии на Пловдив, Варна, Русе, Пазарджик, Габрово, Казанлък, Кюстендил, Шумен, Сливен, Смолян, Добрич, Стара Загора и др., фотографите Дени Кръстев и Зафер Галибов, частни колекционери.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата