"Руснаците официално заявиха, че повече няма да търпят глупостите на Запада! Путин каза това ясно, спокойно, но решително", коментира анонимен потребител на Dir.bg обещанието на Путин да реагира твърдо на всякакви посегателства срещу територията на Русия. Това изказване, както и много други, приписвани на винаги анонимни български коментатори, попадат редовно в РИА „Новости“ вече повече от година. Има ли някаква новина, свързана с Русия — веднага се появяват "възхитени" българи и започват да се изказват, да подкрепят и да оценяват… Е, случва се и да осмиват, да осъждат и да се възмущават, но само, когато става дума за опонентите на Русия. Например: "Българите осмяха плановете на Киев да попречи на сертификацията на Северен поток 2".
Но защо "българите" толкова се възхищават на руските автомобили? Наистина ли подкрепят Владимир Путин във всичко? И защо изобщо държавната агенция РИА „Новости“ превежда анонимни коментари под текстове за Русия в чужди медии? Вероятно това е начинът руските читатели да бъдат убедени, че по света страната им е много харесвана? В статия в сайта Medusa.ru Алексей Ковалев разказва за историята на една от най-странните тенденции в руската журналистика през 2021 г.
География на възторга
В новините на РИА, но и на други руски медии, британци се възхищават "колко красиви са руските дами във военни униформи, маршируващи на парада на Победата"; китайци хвалят Путин, който "изглежда умее всичко, само в космоса не е бил"; германци настояват, че "Западът трябва да вярва на думата на Путин!"; японците предупреждават, че "създаването на ракета достигаща скорост от 8 Мах означава, че Русия вече не се страхува от никакъв враг", а поляци са потресени, че "Путин трябва само да натисне един бутон — и Варшава ще изчезне от лицето на Земята". Най-масово възхитени обаче са българите — отбелязва и руското издание TJournal.
И други руски сайтове са впечатлени от "българското нашествие" в новините на голямата информационна агенция. В Republic.ru бе публикувана статия, озаглавена "Неудържимото ликуване на българите, или Всички чужденци правят това". По времето на СССР в съветската пропаганда имаше един вид новини, който можеха да бъде описан така: "Празникът дойде, но лицата на обикновените парижани не са весели", припомня Андрей Перцов. Целта била да се покаже на гражданите на СССР, че на обикновените хора в чужбина никак не им е лесно. Богатите може да имат красив живот, да дъвчат дъвки и да носят дънки, но на обикновеният човек на Запад му е трудно.
Кой измисли превода на анонимни коментари
На мястото на тези морално остарели съветски методи, съвременните пропагандисти създадоха нов жанр – "Анонимни чужденци се възхищават на всичко руско". Новини със заглавия, създадени по този принцип, започнаха да се появяват все по-често в официалните медии. А конкретно „Българите се възхитиха на [заместете с каквато и да е руско]“ вече е толкова популярен мем, че малко новини за пореден руски успех в официалния акаунт на РИА "Новости" могат да минат без някой читател да попита "А, какво мислят българите?" и друг да отговори "Българите ни предадоха".
До не толкова отдавна такива заглавия се появяваха само в ултрапатриотични маргинални издания като сайта на ТВ Царьград („Хранениците на Сорос са в ярост: Българите разказаха защо каубоите завиждат на Путин“), зад който стоят получилите забрана да влизат 10 години в България генерал Решетников и бизнесменът Константин Малофеев. Героите на техните новини, често са българи, хвалещи руските ръководители и руската военнна техника.
Обещаващият жанр бързо беше подхванат от РИА "Новости" и достигна такива нива на абсурдност, че вече става все по-трудно да се различи добрата шега от смешната "новина". Така коментаторите от България (и някои други страни) станаха герои в иронични постове с предложения да се възхитят от неща, които не са за възхищение:
Българите се възхитиха от неработната и неплатена седмица за руснаците.
Гаврил беше обикновен българин. Той се възхищаваше денонощно.
Вече минава 9 ч., а българите още не са се възхитили от нищо. Тревожно!
В Конго се възхитиха от количеството заразени със СПИН в Кемеровска област.
В Северна Корея се възхитиха от мъченията в саратовските затвори.
В ада се възхитиха от нивото на здравната помощ в Русия.
И т.н.