Непознатата в историята комбинация от затворени галерии, домашен арест и достъп до публика (в социалните мрежи), породи отприщването на невиждана творческа енергия. Пред очите ни един вирус предизвика раждането на ново течение в изкуството. Един ден сигурно арткритиците ще измислят име за този нов жанр, но засега можем да го наричаме просто домашен арт реконструктивизъм - или дори карантинизъм.
Реконструктивистите (карантинисти) се вдъхновяват от старите майстори и модерната живопис, и използват елементи на театралното изкуство и фотографията - без да излизат навън (както препоръчва Щабът). Идеята е с подръчни материали, намиращи се във всеки дом, но и с чувство за хумор, да бъдат пресъздадени емблематични и разпознаваеми произведения на изкуството.
Сред любимците на новите автори са Леонардо, Вермеер, Ван Гог, Мунк, а по-смелите посягат към произведения на Кандински, Пикасо, Баския, Кийт Харинг, Кунс, Кателан. И ако да се снимаш със загадъчна полуусмивка в позата на Мона Лиза, не е толкова трудно, то за пресъздаването на лилиите на Моне или каквото и да е на Кандински със съдържанието кухненския шкаф, изисква известен творчески напън и фантазия.
Първата платформа на домашните арт конструктивисти бе създадена тази седмица в Инстаграм. Акаунтът се казва tussenkunstenquarantaine (в превод - „между изкуството и карантината”) и вече има десетки хиляди последователи. Само за пет дни е залят от стотици снимки (и няколко от тях са шедьоври!), които можете да разгледате в галерията.