В Украйна 1711 обекта на културната инфраструктура са били повредени или унищожени в резултат на руската агресия, съобщава Укринформ. Културата е претърпяла най-големи загуби и щети в Донецка, Харковска, Херсонска, Киевска, Николаевска, Луганска, Запорожка област и град Киев, гласят данни на Министерството на културата и информационната политика на Украйна.
Общо 844 клуба, 603 библиотеки, 133 училища по изкуства, 100 музея и галерии, 31 театрални сгради, кина и филхармонии са били повредени или унищожени.
Обекти на културната инфраструктура са засегнати в 262 териториални общности, по-специално в регионите на Донецк (83%), Суми (53%), Харков (52%), Чернигов (46%), Херсон (43%), Луганск (42%), Николаев (42%), Запорожие (36%), Киев (26 %), Днепропетровск (19 %), Житомир (12%), Одеса (8 %), Хмелницки (8%), Черкаси (5 %), Лвов (4%), Виница (3%), Закарпатие (2%), Полтава (2%) и в самата столица Киев.
Министерството отбелязва, че към края на октомври 2023 г. почти цялата територия на Луганска област и значителни части от териториите на Херсонска, Запорожка и Донецка област остават временно завзети от руснаците. Това прави невъзможно да се изчисли точният брой на засегнатите обекти на културната инфраструктура.
Още в първите дни на войната пострана историческият и етнографски музей в град Иванков, на около 80 км северно от Киев, който съхранява ценно украинско народно изкуство. Министерството на външните работи на Украйна съобщи, че 25 творби на самоуката Мария Примаченко, съхранявани в музея, са били унищожени.
В началото на април 2022 г. ЮНЕСКО алармира в свой доклад, че най-малко 53 украински исторически обекта, религиозни сгради и музеи са частично или напълно унищожени по време на руската инвазия в страната. "Това е най-новият списък с артефакти и забележителности, но той не е изчерпателен, тъй като нашите експерти продължават да проверяват редица доклади, подадени от украинските власти", заяви тогава в Париж заместник-генералният директор на ЮНЕСКО за културата Ернесто Отоне Рамирес. За да потвърдят твърденията на местните власти, експертите на организацията са използвали сателитни снимки и доклади на свидетели.
Харков в североизточната част на страната е сред най-засегнатите. От руските бомбардировки са пострадали Мемориалът на Холокоста, Държавният театър за опера и балет и Музеят на изкуствата. Чернигов е един от най-старите градове в Украйна с множество църкви и манастири, датиращи от 10-и до 19-и век. Сред тях е църквата "Света Екатерина", която е в списъка на ЮНЕСКО с над 50 разрушени и повредени сгради.
През ноември м.г. пък стана ясно, че преди изтеглянето си от Херсон руските войски са опразнили един от най-богатите музеи в Украйна, като са отнели близо 15 000 експоната от колекцията му.