Медия без
политическа реклама

Как Лувърът „оскърби“ един от големите художници на ХХ век

Фондация Туомбли възнамерява да съди музея заради пребоядисани стени

26 Февр. 2021Обновена
Подобни на планети кълба плуват сред дълбокия син фон, вдъхновен от Егейско море, в работата на Туомбли, уместно озаглавена „Таванът“. Имена на любими на художника елински скулптори, са изписани околовръст.
EPA/BGNES
Подобни на планети кълба плуват сред дълбокия син фон, вдъхновен от Егейско море, в работата на Туомбли, уместно озаглавена „Таванът“. Имена на любими на художника елински скулптори, са изписани околовръст.

Бившият шеф на „Тейт” Ник Серота заяви, че обновяването на галерия в Лувъра, включващо „сайт спесифик“ творба на Сай Туомбли, е „обида“ за изкуството и починалият художник. Фондацията на художника заплашва да съди музея заради преустройство на пространството, съобщава Artnet News.

През 2010 г., една година преди смъртта си, Сай Туомбли създаде стенопис от 3770 кв. метра на тавана на Бронзовата зала в парижкия  Лувър. Инсталацията на известния художник е вдъхновена от многобройните произведения от бронз на древногръцко, римско и етруско изкуство, изпълнили светлата, ефирна галерия по това време. Туомбли рисува безкрайна синьо небе, сред което плават подобни на планети обемни сфери и бели ленти с имената на известни гръцки скулптори от IV век пр. н. е.: Кефисодот, Лизип, Мирон, Фидий, Поликлет, Праксител и Скопас.

Но след като наскоро музеят обнови пространството — замени мраморния под с паркет, боядиса стените в наситено червено и добави черен цокъл по периметъра —  Фондация Сай Туомбли заплаши със съдебни действия.

„Отразяващите естествената светлина бели каменни стени са използвани за отправна точка, когато Туомбли е замислял тавана , който представлява лек плаващ сенник в фини цветове“, заяви Никола Дел Росио, председател на фондацията, в специално изявление. „Новият наситен червен цвят нарушава тези хармония и напълно разрушава деликатния баланс на неговата запомняща се инсталация.“

„Дълбоко убедени сме, че направените промени нарушават моралните права на художника, както и договора между него и музея от 2007 г.“, каза Дейвид Р. Баум, адвокат, представляващ Фондация Туомбли, пред Artnet News.

Дизайнът и тонът на картината са разработени като отговор на „характера и светлината в залата, както и на съдържанието ѝ“, обясни сър Николас Серота, бивш директор на Тейт и настоящ член на борда на Фондация Туомбли, пред британския „Телеграф“ миналата седмица.

За Туомбли - каза той - залата и „Таванът“ бяха едно цяло. Ако това не е оскърбление за един от големите художници на ХХ век, не знам какво е.“

На 1 февруари Баум изпрати писмо до директора на Лувъра Жан-Люк Мартинес с искане за „незабавна корекция“ на галерията, която трябва да бъде отворена за публика отново през май.  Три дни по-късно, когато още нямаше отговор от музея, той изпрати послание до френския министър на културата Розелин Башело с молба да се намеси. 

 „Музеят е жив организъм“, каза Венсан Помареде, заместник-управляващ директор в Лувъра, пред TheArtNewspaper в отговор на твърденията на фондацията, отбелязвайки, че Бронзовата зала не е била актуализирана от 30-те години на миналия век.

Музеят „направи това изрично за Сай Туомбли, както правим с всеки художник, работещ с нас. От преамбюла на договора става ясно, че музеографията може да се променя. Как може иначе? “

 Баум от своя страна нарече това твърдение „напълно невярно“ и определи отговорите на музея като „подвеждащи“. „Готови сме да защитим работата на Туомбли с всички законни средства“, добави той.

Това е едно от малкото произведения на изкуството, които се показват постоянно в музея, и едно от сравнително малкото произведения на художници от ХХ век в колекцията. В Лувъра има и тавани, изрисувани от Жан-Огюст Доминик Енгър, Йожен Делакроа и Жорж Брак. Но Туомбли бе едва третият съвременен художник, поканен от международна комисия да направи стенопис за музея, след Анселм Кийфър (2007) и Франсоа Мореле (2010).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата