Съществува ли изкуството, ако никой не може да го види?
Миланската аукционна къща Art-Rite е продала на търг невидима скулптура на италианския художник Салваторе Гарау. Анонимен купувач е заплатил за произведението, озаглавено „Аз съм“ 15 000 евро - без да го е виждал и без надежда някога това да се случи. Първоначалната цена, от която е започвало наддаването е била в 2,5 пъти по-ниска, съобщава Italy 24 News. Това е първата подобна сделка на арт аукцион. Разбира се, възможно е да броим за подобен случай и "Новите дрехи на царя" от приказката на Андерсен, но там "дизайнерите" бяха в крайна сметка разобличени.
За да разберем как се е стигнало дотук, трябва да се върнем 104 години назад. През 1917 г. Марсел Дюшан представя на изложба в Ню Йорк писоар, серийно производство, кръщава го "Фонтан" и го нарича "художествен шедьовър". Това е раждането на концепцията ready-made, според която всеки банален обект може да стане изкуство, ако художникът го нарече така.
Сто години по-късно роденият в Сардиния Салваторе Гарау отива по-далеч, като твърди, че дори нищото може да бъде произведение на изкуството, ако художникът казва така.
Първата си нематериална инсталация, "Буда в съзерцание", Гароу инсталира на Пиаца дела Скала в Милано, на 25 метра от входа на Gallerie d'Italiа, където също има негови произведения. На същия площад има и голям паметник на Леонардо до Винчи.
Оттук и иновативната идея да се представи друга несъществуваща физически работа на търг. Главният герой е всъщност Art-Rite, една от малкото италиански аукционни къщи, която организира "сесии", посветени изключително на съвременното изкуство с произведения, от последните двадесет години.
По думите на създателя на скулптурата, за да я експонира, притежателят ѝ трябва да разполага с празно пространство с размери не по-малко от 1,5 на 1,5 метра. Новият ѝ собственик не може да покаже новата си придобивка, но може да покаже доказателство за покупката - удостоверение за собственост върху нематериална пластика.
„Не можете да видите скулптурата, но тя е там. Създадена е от пространство, мисли и енергия“, цитира думите на автора „Italy24News“. Гарау обърна внимание и на уникалността на работата си — тъй като тя е невидима, не може да бъде възпроизведена или копирана.
Някои намират прилика с търга на „Първите 5000 дни“ от Бийпъл, сценичното име на Майк Уинкълман, който през март продаде произведение в друг нетрадиционен формат — NFT, за 60 млн. долара. Собствениците на NFT също притежават само гаранционен сертификат. Разликата с това, което прави Гарау, обаче е значителна, тъй като неговото произведение е напълно невидимо и не може да бъде възпроизведено в мрежата. Освен това, докато дигиталното изкуство замърсява значително природата, нематериалните произведения на Гарау имат нулево въздействие върху околната среда.