Медия без
политическа реклама

Невидим скандал за нищо тресе съвременното изкуство

03 Юли 2021
Том Милър на откриването на своята невидима скулптура на пл. „Бо Дидли“ в Гейнсвил, Флорида.
Youtube
Том Милър на откриването на своята невидима скулптура на пл. „Бо Дидли“ в Гейнсвил, Флорида.

Художник от Флорида заплашва да съди италианския артист Салваторе Гарау, който продаде невидима скулптура за 18 000 долара, като твърди, че той е автор на идеята, пише ArtNews. Том Милър, който настоява, че пръв е направил невидима скулптура още през 2016 г., иска видимост.

В края на май  италианският художник Салваторе Гарау стана много популярен, като продаде на търг за 15 000 евро (18 300 долара) произведението си, наречено „Аз съм“ — „първата нематериална скулптура, творба, направена от буквално от нищо“, писаха някои медии, но не бяха съвсем прави. От нищо не може да се направи нещо, още повече пък 18 300 долара. Както обясни и Салваторе Гарау неговата творба е създадена „от пространство, мисли и енергия“ — нематериални субстанции, но много различни от „нищо“.

Статии за продажбата се споделяха широко, често придружени от коментари, като „това и аз можех да го направя“. Можели са, но са. Потребители-самозванци публикуваха снимки на празни пространства, опитвайки се да ги представят за свои собствени невидими скулптури, но няма данни някои да е успял да продаде нещо невидимо, дори и за 18 долара.  

Други пък — с повече основания — се тюхкаха, че не са се сетили първи. Сега се появи Том Милър, пърформанс артист от Гейнсвил, Флорида, който заяви, че всъщност се е сетил първи, първи е направил невидима скулптура и, ако трябва, ще заведе дело срещу Гарау, за да го докаже.

Художникът от Флорида твърди, че през 2016 г. е инсталирал своята невидима творба на площад „Бо Дидли“, пространство за арт събития на открито в Гейнсвил. Той я е озаглавил (трябва да признаем доста честно) „Нищо“ и я направил за пет дни с помощта на екип от работници, които са имитирали, че преместват въздуха като мимове и градят нещо - а именно „Нищо“. Десетки зрители са се стекли на откриването, за да (не) видят „Нищо“.

Милър дори е направил кратък, шеговит псевдо-документален филм за творбата, с коментари на фалшиви художници и куратори. Той сравнява своето „Нищо“ с „4′33″ на Джон Кейдж (музикално произведение за пиано, състоящо се от 4 минути и 33 секунди тишина) и „Сайнфелд“, хитовия комедиен сериал, който според едно популярно определение е за „нищо“. 

„Всичко, което мога да кажа е, че за мен „Нищо“ означава много нещо“, пише Милър в имейл до Artnet News. „Аз съм авторът на „Нищо“ (по-специално идеята за нищо, оформено като скулптурна форма), и Гейнсвил, Флорида - а не Италия - е мястото, където Нищо (не) се е случило първо.“

„Когато видях работата на Гарау, си помислих, „Ами, че това е моята идея“, каза Милър пред местния тв канал по-рано тази седмица. „Просто искам това да ми бъде признато. Свързах се с него, той ми отказа и сега съм наел италиански адвокат."

Адвокатът на Милър от Гейнсвил, Ричард Фабиани каза, че са изпратили писмо на Гарау и се ще подадат съдебен иск, „ако не успеем да постигнем споразумение“. „Г-н Милър е създал работата си преди г-н Гарау и смятаме, че г-н Гарау е знаел за нея“, каза Фабиани.  "Г-н Милър заслужава да бъде призната неговата работа и да се ползва с всички права и ползи, които носи това признание.

Милър може да има дори повече конкуренция, отколкото си дава сметка. ArtNews съобщава, че откакто е публикувана статията за работата на Гарау, много други художници са писали в сайта за собствените си невидими скулптурни практики. Оказва се, много тварци правят невидими произведения, и светът около нас е пълен с невидимо изкуство. Но изглежда, че публиката, и особено критиката, трудно ги забелязват. Възможно е и друго — някои критици да пишат за невидимите творби невидими рецензии.

А относно спора кой е пръв, трябва да припомним, че нематериалното изкуство има дълга история още през миналия век. Ив Клайн излага празно галерийно пространство през 1958 г. а няколко години по-късно амбициите му нарастват и вече представя цели невидими сгради — „въздушна архитектура“. Том Фридман пък монтира невидим обект на върха на цокъл през 1992 г. - и 9 години по-късно той се продава за £ 22 325.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата