Медия без
политическа реклама

"Куийн" 50 години по-късно

Без Фреди Меркюри просто не е същото, макар че Тейлър и Мей упорстват

01 Март 2021
Обложката на албума Miracle, създадена по идея на групата, отразява неделимостта на Queen като един организъм.

Преди 50 години, на 1 март 1971 г., с присъединяването на басиста Джон Дийкън към трима амбициозни лондонски рок музиканти - Фреди Меркюри, Брайън Мей и Роджър Тейлър, в Лондон  е създадена групата Queen. Въпреки че триото е придобило монархическото име, с което стават известни, девет месеца по-рано, именно тази дата е смятана за начало на една от най-ярките и популярни групи в историята на рок музиката. Защото Queen — това са Мей, Тейлър, Меркюри и Дийкън — ни повече, ни по-малко.

От юридическа гледна точка и по документи, групата може и да съществува от 50 години, а Мей и Тейлър могат да празнуват половинвековен юбилей, откакто са поставили началото. Но реално и също така музикално, кариерата на Queen продължи доста по-кратко - от 1 март 1971 до смъртта на Фреди Меркюри на 24 ноември 1991 г. 

Следващите почти 30 години Брайън Мей и Роджър Тейлър се изявяват по-скоро като създатели и главни уредници в пътуващия музей на "Куийн". Те са участници в интерактивна инсталация, която издава албуми, прави филми, изнася концерти и се стреми да осигури на почитателите на славната група най-близкото нещо до това да видят и чуят "Куийн" на живо, но без Фреди Меркюри. Това, разбира се, не е лошо, но вместо оригинал имаме неточна имитация, възстановка с липсващи съществени елемент. Продукт на това тяхно виждане бе и полууспешният филмов продукт "Бохемска рапсодия".

През 1980 г. внезапно почина барабанистът Джон Бонъм и "Лед Цепелин" са оказаха на подобен кръстопът. Вместо да продължат да печелят пари от марката Led Zeppelin и въпреки че можеха да си вземат за барабанист, когото пожелаят, те разбраха, че вече няма да е същото. И поеха в три различни посоки. За разлика от тях "Пинк Флойд" решиха да удължат илюзията, че групата продължава да съществува без Роджър Уотърс - и донякъде успяха.

Щеше да бъде по-честно, ако живите от "Куийн" бяха продължили под собствените имена. Така се представят по света и у нас Пейдж и Плант, пък макар и с песни на Led Zeppelin. И така Роджър Уотърс прави по турнета си с музика на "Пинк Флойд", но под собственото си име  (при него причината не е морална, а юридическа - той изгуби съдебната битка с Дейвид Гилмор за запазената марка). Джон Дийкън обаче разбра, че без Фреди няма "Куийн" и избра не само да се оттегли от групата, но и изобщо от музиката и публичния живот. Мей и Тейлър продължават да поддържат илюзията, но със съмнителен резултат.

В 20-годишната си кариера Queen изглеждаха група, съставена от четирима почти равностойни музиканти и композитори, и трима почти еднакво добри вокалисти. Във всяко отношения Фреди изпъкваше малко повече, но и четиримата създаваха и изпълняваха хитове. От един момент нататък деляха всичките си печалби по-равно. 

Фреди беше всеобщият любимец, но без който и да е четиримата, Queen нямаше да открият  магията, която направи музиката им неостаряваща. Светът все пак имаше голям късмет, че на днешния ден половин век Брайън Мей, Роджър Тейлър, Джон Дийкън и Фреди Меркюри се събраха и останаха заедно цели 20 години, преди смъртта да отнеме най-талантливия сред тях. 


 

Ключови думи:

Queen, годишнина, рок музика

Още по темата