Медия без
политическа реклама

"Културата на отхвърляне" ни направи общество без прошка

Светът ни се втвърдява и губи разбиране и толерантност, смята звездата от „В обувките на Сатаната“ Брайън Кранстън

03 Яну. 2021
Брайън Кранстън
EPA/BGNES
Брайън Кранстън

Във видео, качено в Туитър, актьорът Брайън Кранстън („Малкълм“, „В обувките на Сатаната“, „Тръмбо“) се усъмни в ползата от и морала на „културата на отхвърляне“. В отговор десетки читатели се усъмниха в него. Някои дори го заподозряха, че се опитва предварително да се оправдае за нещо лошо, което е извършил и то сигурно ще се разчуе всеки момент. Очаквана реакция - всеки, позволил си подобни съмнения, незабавно бива атакуван с призиви да бъде отхвърлен. 

Културата на отхвърляне (cancel culture) възникна като реакция на безнаказаността като средство за постигане на справедливост в много случаи, когато това не може да стане по друг начин. Но нейни жертви вече стават и хора, допуснали неволна грешка, или такива, чието мнение просто не съвпада с това на дадено агресивно мнозинство. Мнозинство, което сякаш не е чувало за думите на английския поет от XVIII век Александър Поуп: „Да се греши е човешко, да се прощава - божествено". 

В своето видео Кранстън коментира практиката на публично осъждане, водещо до потенциален край на кариерата на известни личности, които са казали думи или извършили действия, смятани за неподходящи или показващи липса на чувствителност.

Според звездата от сериала Breaking Bad днес живеем във враждебна среда, която отхвърля категорично всеки, направил дори и случайна грешка. В този свят сякаш вече няма място за прошка. Нашето общество се втвърдява и проявява все по-малко разбиране, толерантност и готовност за прошка, смята Кранстън. 

Актьорът сподели, че когато си задава въпроса "къде остана прошката в нашето общество", чувства, че на тези, които „искрено се разкайват и извиняват", е по-добре да се прощава. Защото публичното отхвърляне създава разделение, при което хората се делят на приети или отхвърлени, и сред вторите могат да попаднат както закоравели рецидивисти ката Харви Уайнстийн, така и хора, което не се притесняват да защитават мнението си като Джоан К. Роулинг.

„Като гледам как публични личности са остракирани до края на живота им, смятам, че трябва да помислим още веднъж. И да осъзнаем, че молбата и даването на прошка не са признаци на слабост, а човешки добродетели“, каза носителят на „Еми“ и „Златен глобус“. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата