Медия без
политическа реклама

„Летящият холандец“ ще лети над Панчарево

С два декора и три певчески състава най-поставяната опера на Вагнер с премиера в афиша на „Музи на водата“

Даниел Димитров
Така изглежда сцената за операта "Летящият холандец" 10 дни преди премиерата.

„Нашите артисти пеят и на дъжд“. Така директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов окуражаващо представи летния фестивал „Музи на водата“, който започва на 8 юли на изградения за 4 месеца сценичен комплекс на Панчаревското езеро. За да няма никакви изненади от страна на времето обаче, за третото издание на форума тази година маестрото се е подсигурил двойно: в момента в ателиетата на Операта се изработва втори декор за премиерната постановка на „Летящият холандец“ от Рихард Вагнер, който ще се издига в сградата на „Врабча“ 1 във вечерите, когато метеорологичната обстановка налага да се играе на закрито.

Днес представители на медиите се запознаха с футуристичната сценография край езерото в близост до София. „Голяма режисьорска дързост е да се поставя на открито, но това позволява нов прочит и ново възприемане на драматургията“, увери акад. Пламен Карталов. Той призна, че за своето авторско решение на спектакъла „Летящият холандец“ е бил вдъхновен от магичния свят на Барбара Хепуърт, който преди години открива в Музея на модерното изкуство в Монреал. Хепуърт е британска художничка и скулптор – ярка представителка на модернизма, която през 1975 г. загива при пожар, и настоящата постановка ще бъде в нейна памет, сподели режисьорът. Тя самата е била повлияна в творчеството си от природните форми, от древната архитектура и каменни паметници. „Ако излязат от залите на галериите, от домовете на колекционерите или от парковете, където са изложени, „виждам“ гигантските й скулптури на сцена. Смело и уверено твърдя, че Барбара Хепуърт е един несравним сценичен дизайнер“, каза още Карталов.

Освен два декора, премиерното заглавие ще има и 3 международни солистични състава. В партията на Холандеца ще се редуват Маркус Маркварт, Станислав Трифонов и Стефан Владимиров, като Даланд, норвежкия моряк, ще пеят Курт Ридъл, Николай Петров, Петър Бучков или Бисер Георгиев. В образа на Сента са разпределени Радостина Николаева, Лилия Кехайова и Диана Гуглина, а на Мари, нейната дойка – Александрина Андреева и Цвета Сарамбелиева. Ерик ще бъдат Костадин Андреев и Мартин Илиев, а Кормчия на кораба на Даланд – Рейналдо Дроз, Даниел Острецов и Емил Павлов. „Вокалното ниво на колегите е много високо, имах топла връзка с оркестъра – удоволствие е да се работи с тях“, подчерта диригентът Росен Гергов. Костюмите за спектакъла са на Лео Кулаш, хореографията е на Татяна Янева. Премиерните представления на сцената в Панчарево са на 8, 9, 10, 14, 15, 16 и 17 юли от 20.00 ч.

Програмата на фестивала „Музи на водата“ продължава с оперите „Жената от езерото“ от Росини (28, 29, 30 юли), „Пепеляшка“ от Росини (31 юли), „Кармен“ от Бизе (11, 13 август), „Мадам Бътерфлай“ от Пучини (12 август) и „Евгений Онегин“ от Чайковски (14 август). На езерото ще има и балетна премиера – „Сън в лятна нощ“ от Менделсон-Бартолди (21, 22, 23, 24 юли). Класиката „Лебедово езеро“ от Чайковски ще се играе на 4, 5, 6 и 7 август, а „1001 нощ“ на Фикрет Амиров – на 19, 20 и 21 август. Афишът включва и мюзикъла Mamma Mia! – на 25, 26, 27, 28, 31 август, 1, 2, 3 и 4 септември.

Спомоществователят на фестивала „Музи на водата“ – бизнесменът Георги Спасов, разкри, че зоната на проявата се развива и догодина край езерото ще отвори врати и салон за камерна музика.

Иначе това лято националната ни опера обживява още две фестивални сцени: на „Опера в парка“ за 13-и път във Военната академия (до 31 юли) и 7-о издание на „Опера на върховете“ на Белоградчишките скали (5-21 август).

Още по темата