Медия без
политическа реклама

Марта Петкова оглави балета на Софийската опера

Две български произведения се качват на сцената през новия сезон

19 Окт. 2022
Светослав Николов
Прима-балерината Марта Петкова вече е директор на балета на Операта.

Марта Петкова застава начело на балета на Софийската опера. Тя заема мястото на досегашния художествен ръководител Александър Александров, който беше назначен на тази позиция през октомври 2021 г.  

"Александър е един изключителен артист и с него заедно решихме да го съхраним като артист. Той остава като премиер солист на Софийската опера. Той има още дълги години да танцува и трябва да  изпълни своите творчески задачи докрай", каза директорът на операта акад. Пламен Карталов, цитиран от БТА. „Марта Петкова трябва да бъде балерина номер 1, но театърът има нужда от нейния опит, дисциплина, увереност и неотстъпчивост към трудностите", смята Карталов.

"Сигурно няма да е лесно, но аз съм амбициозно момиче, и бях приветствана от своите колеги с огромен респект, който винаги съм чувствала от тях. Новината беше приета абсолютно прекрасно в нашия балетен колектив", коментира пред медии Марта Петкова. "Винаги съм откривала своя дом и своето семейство в лицето на Софийската опера и балет. Въпреки многото покани да работя в прекрасни театри, за мен това е вкъщи, и се чувствам изключително щастлива с хората, които работят тук, и с целия екип на операта."

Тя подчерта, че продължава да танцува и изобщо не е ставало дума да спира или да слиза от сцената. "От дете си мечтая да изтанцувам "Ромео и Жулиета". Това е моята мечта, още от преди балетното училище. Но нещата не стават толкова бързо. Това са процеси и преговори. Ще се радвам след години в нашия театър да имаме и това заглавие, защото то е едно от водещите", каза още примата на националния балет.

Марта Петкова е родена на 14 януари 1986 г. в София. Тя е дъщеря на поп певеца Петко Петков от „Трамвай №5“. Завършила е Държавното хореографско училище в клас на Румяна Атанасова. През 2002 г. постъпва в трупата на Софийската опера и балет, през 2007 г. става примабалерина и танцува множество водещи партии: Мари от "Лешникотрошачката", Жизел, Китри от "Дон Кихот", Мария от "Козият рог", Одета-Одилия от "Лебедово езеро", "Дамата с камелиите", Никия и Гамзати в "Баядерка" и др.

Няколко премиери ще има през новия сезон в Софийската опера, съобщи директорът на трупата акад. Пламен Карталов. Първа, още през ноември, е премиерата на "Дама пика" от Чайковски, заглавие, което не е играно повече от 35 години тук, каза акад. Карталов. Режисьор е Вера Петрова. 

На 28 януари 2023 г. е премиерата на балета "Изворът на белоногата" от Александър Райчев по едноименната поема на Петко Р. Славейков по повод 150 години от публикуването на творбата и 100 години от рождението на композитора.

В репертоара на 10 февруари се завръща концертното изпълнение на "Фиделио" от Бетховен с участието на Курт Ридъл, Габриела Георгиева и още много добри изпълнители. Връщаме и една нова сценична версия на "Севилският бръснар" от Росини под режисурата на Нина Найденова, копродукция с Пловдивската опера, каза акад. Карталов. Премиерата е на 2 март 2023 г.

Още едно българско заглавие ще бъде поставено за първи път у нас – „Рилският пустинник". Музикалната поема е по текст на Тихомир Павлов (1880-1937) и музика на отец Кирил Попов. Премиерата е на 11 май догодина. "Произведението е написано през 1937 г. от известния български поет, писател и общественик Тихомир Павлов. Тази поема за житието на свети Иван Рилски е одобрена официално и препоръчана от тогавашното Министерство на просветата", разказа отец Кирил Попов. По думите му тази поема е за вдъхновение, за укрепване на вярата и най-вече – да имаме радост в Господ. "Ние сме наследници на великани на духа. Не сме случайни. За мен беше огромна духовна радост и чест да представя тази музикална поема – за да могат повече хора да се запознаят и да чуят тези боговдъхновени текстове", посочи още той. Същият автор е написал и либретото на операта "Страхил войвода" по музика на Петко Наумов, бивш директор на Операта.

По повод 210 години от рождението на Вагнер предстои малък фестивал със седемте негови творби, поставени на сцената на Софийската опера: "Рейнско злато", "Валкирия", "Зигфрид" и "Залезът на боговете" от тетралогията "Пръстенът на Нибелунга", "Тристан и Изолда", "Парсифал" и "Летящият холандец". Събитието ще продължи от 8 до 30 юли 2023 г.

И през следващата година ще се проведат успешните фестивали "Музи на водата", "Опера на върховете", "Опера в парка", "Портал на два свята" и традиционните "Концерти за бебоци".

Още по темата