Международното биенале на стъклото, утвърдило се като едно от най-мащабните арт събития у нас, в своето четвърто издание от утре до 3 декември ще представи под наслова „Заедно“ автори от 48 държави. Експозициите са подредени на три локации: в „Квадрат 500“ – филиал на Националната галерия, в галерия „Средец“ на Министерството на културата и галерия „УниАрт“ на Нов български университет.
Основната изложба е разположена в „Квадрат 500“. Сред авторите в нея са чешкото дуо Станислав Либенски (1921-2002) и Ярослава Брихтова (1924-2020) – учители и приятели на арт директора на биеналето, художника Константин Вълчев, както и техният сънародник Вацлав Циглер, представители на традиционно водещата в световен мащаб чешка школа в стъклопластиката. Чешката манифактура за стъкло Бома/Bomma пък ще покаже отличени автори в организирания от нея ежегоден световен конкурс по студена обработка на стъкло GCWC, провеждан в град Светла над Сазава.
Акцент в изложбата е и осъщественото с подкрепата на посолството на кралство Нидерландия в София представяне на нидерландски художници, селектирани от куратора Хан де Кльойвер – член на международното жури.
И в това издание на форума гостуват автори от прочутата италианска муранска школа в художественото стъкло, създадена и развиваща се във Венеция и околностите. Благодарение на съдействието на Италианския културен институт в София в експозицията с пластика, напомняща разточителното рококо, участват един от световноизвестните италиански майстори – Лучо Бубако, и изкусната бижутерка Катерина Дзуки. Тяхна съвместна творба беше показана и на предишното издание на биеналето.
В рамките на изложбата утре и на 7 октомври по традиция ще има и лекционна програма с гостуващи участници в биеналето.
Галерия „Средец“ ще бъде домакин от 17 октомври до 3 ноември на пътуваща изложба на унгарски майстори на стъклото, наречена Glassification.hu и организирана от Министерството на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария. Изложбата в галерия „УниАрт“, озаглавена „Началото“, от 31 октомври до 30 ноември ще представи работи на студенти и преподаватели от департамент „Стъкло“ във Факултета за изящни изкуства на Анадолския университет в Турция и ателието по стъкло в Нов български университет, като по този начин ще се създаде основа за бъдещо сътрудничество между двете висши учебни заведения.
Почитателите на изкуството на стъклото, които няма да имат възможност да посетят изложбите и лекциите на живо, ще могат да ги проследят във виртуалното пространство благодарение на предоставената от Лаунджи/Lounjee платформа IBG Connect.
Пълната програма на Международното биенале на стъклото може да бъде проследена на сайта на Националната галерия.