Изложба на големия български художник Георги Баев се открива на 13 септември, петък, от 18.00 ч. във филиала на Софийска градска художествена галерия – галерия „Дечко Узунов“ на бул. „Драган Цанков“ 24 в ж.к. „Изгрев“. Събитието е посветено на 100-годишнината от рождението на изтъкнатия бургаски живописец.
Изложбата „Георги Баев. Хоризонти“ е част от програма „Поколения“ на художествена галерия „Дечко Узунов“, която има за цел да популяризира живота, творчеството и преподавателската дейност на своя именит патрон Дечко Узунов. През 2024-та се навършва век от рождението на Георги Баев (1924-2007) – един от неговите най-талантливи ученици. По този повод СГХГ представя експозиция с живописни творби на художника, създадени в периода на 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век, част от колекцията на галерията.
Житейският и творческият път на Георги Баев са свързани с неговия роден Бургас. Той прекарва целия си живот в града, като неизменно обвързва творчеството си с морския хоризонт. В пейзажите на Георги Баев хоризонтът е отвъд мястото, на което небето среща морето. Той е онази линия, която разделя, събира, отваря пространството, пренася в различно състояние. Изключително продуктивен, неговото творчество достига до зрял етап още през 60-те години, като творбите му се характеризират с плътни живописни мазки и осезаемо предпочитание към студените тонове.
Георги Баев (наричан още Джурлата) завършва Бургаската мъжка гимназия в родния си град, където негов учител е Петко Задгорски. Съсед и близък негов приятел е Генко Генков, който го убеждава да кандидатства в Художествената академия в София. Приет е в специалност „Живопис“ в класа на проф. Илия Петров и проф. Дечко Узунов.
Още при завършването на Художествената академия през 1949 г. Георги Баев става лауреат на VI Световен младежки фестивал в Москва. По-късно, през 1961 г., получава сребърен медал на емблематичната за развитието на българското изкуство Първа младежка национална изложба в София. Първата си самостоятелна изложба в София и Бургас организира три години по-късно – през 1964-та. Тя е последвана от изложби в Лондон през 1972-ра, в Будапеща през 1973-та и от още множество експозиции в страната и в чужбина. Баев участва и в редица общи, национални и международни изложби. Носител е на престижната Хердерова награда на Виенската академия за изкуства, връчена му през 1986 г.
Творчеството на Георги Баев е белязано от едно зловещо събитие – опожаряването на ателието му през нощта на 12 юни 1983 г., докато той гостува в предаването „Всяка неделя“, излъчвано по Българската национална телевизия. В резултат на пожара изгарят напълно или частично над 250 творби – по-голямата част от зрялото му творчество.
Това го амбицира и още на следващата година показва композициите „Агресия“, „Апокалипсис сега“, „Обикновен фашизъм“, „На другия ден след атомната бомба“, „Удавник“, „Спомени“, превърнали се в емблематични. По-късно платната са изложени във Виена и проф. Петър Вундерли заявява, че това са произведения на един от големите хуманисти на Европа и света.
Георги Баев е представен е в 34-томния речник на изкуствата на лондонското издателство "Макмилън", многократно е номиниран за "Мъж на годината", "Личности с влияние", "Кой-кой е" на американски и английски биографични институти.
Приживе Баев е пословичен с честната си и смела гражданска позиция. Депутат е в VII велико народно събрание (1990-1991). Той е от 39-те депутати от СДС, които през 1991 г. напускат парламента, несъгласни с приетата на 12 юли 1991 г. конституция и започват безсрочна гладна стачка.
В рамките на предстоящата изложба посетителите ще могат да видят филма на друг известен бургазлия, Недялко Йорданов, „Георги Баев – Джурлата“ (1989).