Медия без
политическа реклама

Морските хоризонти на Георги Баев изгряват в София

Един от най-талантливите ученици на Дечко Узунов с изложба в едноименната галерия

09 Септ. 2024
Георги Баев, "Созопол", 1962, маслени бои върху платно.
СГХГ
Георги Баев, "Созопол", 1962, маслени бои върху платно.

Изложба на големия български художник Георги Баев се открива на 13 септември, петък, от 18.00 ч. във филиала на Софийска градска художествена галерия – галерия „Дечко Узунов“ на бул. „Драган Цанков“ 24 в ж.к. „Изгрев“. Събитието е посветено на 100-годишнината от рождението на изтъкнатия бургаски живописец.

Изложбата „Георги Баев. Хоризонти“ е част от програма „Поколения“ на художествена галерия „Дечко Узунов“, която има за цел да популяризира живота, творчеството и преподавателската дейност на своя именит патрон Дечко Узунов. През 2024-та се навършва век от рождението на Георги Баев (1924-2007) – един от неговите най-талантливи ученици. По този повод СГХГ представя експозиция с живописни творби на художника, създадени в периода на 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век, част от колекцията на галерията.

Житейският и творческият път на Георги Баев са свързани с неговия роден Бургас. Той прекарва целия си живот в града, като неизменно обвързва творчеството си с морския хоризонт. В пейзажите на Георги Баев хоризонтът е отвъд мястото, на което небето среща морето. Той е онази линия, която разделя, събира, отваря пространството, пренася в различно състояние. Изключително продуктивен, неговото творчество достига до зрял етап още през 60-те години, като творбите му се характеризират с плътни живописни мазки и осезаемо предпочитание към студените тонове.

Георги Баев (наричан още Джурлата) завършва Бургаската мъжка гимназия в родния си град, където негов учител е Петко Задгорски. Съсед и близък негов приятел е Генко Генков, който го убеждава да кандидатства в Художествената академия в София. Приет е в специалност „Живопис“ в класа на проф. Илия Петров и проф. Дечко Узунов.

Още при завършването на Художествената академия през 1949 г. Георги Баев става лауреат на VI Световен младежки фестивал в Москва. По-късно, през 1961 г., получава сребърен медал на емблематичната за развитието на българското изкуство Първа младежка национална изложба в София. Първата си самостоятелна изложба в София и Бургас организира три години по-късно – през 1964-та. Тя е последвана от изложби в Лондон през 1972-ра, в Будапеща през 1973-та и от още множество експозиции в страната и в чужбина. Баев участва и в редица общи, национални и международни изложби. Носител е на престижната Хердерова награда на Виенската академия за изкуства, връчена му през 1986 г.

Творчеството на Георги Баев е белязано от едно зловещо събитие – опожаряването на ателието му през нощта на 12 юни 1983 г., докато той гостува в предаването „Всяка неделя“, излъчвано по Българската национална телевизия. В резултат на пожара изгарят напълно или частично над 250 творби – по-голямата част от зрялото му творчество.

Това го амбицира и още на следващата година показва композициите „Агресия“, „Апокалипсис сега“, „Обикновен фашизъм“, „На другия ден след атомната бомба“, „Удавник“, „Спомени“, превърнали се в емблематични. По-късно платната са изложени във Виена и проф. Петър Вундерли заявява, че това са произведения на един от големите хуманисти на Европа и света.

Георги Баев е представен е в 34-томния речник на изкуствата на лондонското издателство "Макмилън", многократно е номиниран за "Мъж на годината", "Личности с влияние", "Кой-кой е" на американски и английски биографични институти.

Приживе Баев е пословичен с честната си и смела гражданска позиция. Депутат е в VII велико народно събрание (1990-1991). Той е от 39-те депутати от СДС, които през 1991 г. напускат парламента, несъгласни с приетата на 12 юли 1991 г. конституция и започват безсрочна гладна стачка.

В рамките на предстоящата изложба посетителите ще могат да видят филма на друг известен бургазлия, Недялко Йорданов, „Георги Баев – Джурлата“ (1989).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата