Изложба "Аз, художникът" по повод на 90-годишнината от рождението на големия български живописец Стефан Гацев представя Софийската градска художествена галерия. Откриването е на 15 април, вторник, от 18.00 часа, а картините ще могат да бъдат разгледани до 25 май.
Изложбата има ретроспективен характер и пресъздава хронологично творческия път на Стефан Гацев (1935–1986). Той е завършил първия випуск на Художествената гимназия в София, живопис в Националната художествена академия при проф. Илия Петров, а след това специализира декоративно-монументални изкуства в ателието на проф. Георги Богданов.
Гацев е живописец с категоричен рисунък и точна проницателност, които го правят майстор на композирането. Той притежава подчертаното чувство за монументалност на формата и завиден усет към тектоничността на обемите, като едновременно с това съумява да бъде лаконичен и внушителен с най-пестеливи средства, коментират изкуствоведите.
Основното ядро на живописното си наследство Стефан Гацев създава през 60-те и 70-те години на ХХ век. От този период са фундаменталните за творчеството му голямоформатни фигурални композиции "Бетон", "Релси", "Висота", "Апокалипсис", както и полиптихът "Зората". С тях той се изявява в тематични общи изложби, а за някои получава и награди.
След средата на 70-те години Стефан Гацев се отдава на декоративно-монументалното изкуство, а живописното му творчество преминава в по-камерни формати, в които основна роля заема линията – формоизграждаща, точна, но същевременно изразителна.
Макар че палитрата на тематичните му търсения е широка, критиката на 60-те и 70-те години е пестелива в отбелязването на постиженията му. Стефан Гацев е от малкото автори, които умеят да съчетават декоративното и конструктивното с вкуса към монументалното. Дори характерното за периода работническо ежедневие художникът пречупва през призмата на "другия ъгъл", а въображението на авангардиста се разлива в реалистично-мистични сюжети на интимни моменти, вълнуващи открития, ангажираност с проблемите на света, пише за него ArtFrame.
Малко известен е и фактът, че през 1980 г., заедно със съпругата си Янка Гацева, завършила специалност "Текстил", Стефан Гацев създава една от първите детски школи по изобразително изкуство у нас.
Макар че умира едва на 51 години, Гацев оставя значително по обем творчество, което днес е притежание на Национална художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, на галерии и частни колекции у нас и в чужбина.
Участва и е награждаван на десетки младежки изложби у нас и в Париж, където оценяват високо новаторския му и авангарден поглед и лично виждане за света.
При работата си Стефан Гацев използва въглен, гваш, туш, акварел, маслен и сух пастел, молив и дори флумастер и химикал, често смесвайки различните техники. Част от творбите на Гацев носят отпечатъка на пристрастията му към художниците на Ренесанса и мексиканското изкуство. Някои от картините са рисувани по памет, а други отразяват непосредствени впечатления от пътуванията на художника в Италия, Чехословакия и из България.
Актуалната експозиция от около 80 произведения "Аз, художникът" включва творби, собственост на семейството на автора, от частни колекции, както и от фондовете на СГХГ, Националната галерия, Художествена галерия "Борис Денев" – Велико Търново, Градска художествена галерия "Петко Чурчулиев" – Димитровград, Художествена галерия – Добрич, Градска художествена галерия – Пловдив, Художествена галерия – Смолян, Художествена галерия – Стара Загора, Регионален исторически музей – Благоевград, Регионален исторически музей – Кърджали.