Медия без
политическа реклама

Текла Алексиева ни разхожда из необозримото в СГХГ

Голяма ретроспективна изложба на авторката на кориците от библиотека „Галактика“ се открива утре

Днес, 14:41
Текла Алексиева, "Гара", ок. 1976.
СГХГ
Текла Алексиева, "Гара", ок. 1976.

Голяма изложба на художничката Текла Алексиева под наслов „Енциклопедия на необозримото“ представя Софийската градска художествена галерия от 3 декември. Откриването е във вторник от 18.00 часа, а произведенията могат да бъдат разгледани до 2 февруари 2025 г. Куратори на експозицията са Даниела Радева и Любен Домозетски.

През последните няколко години интересът към творчеството на Текла Алексиева неимоверно нарасна и бяха организирани множество изложби, свързани с различни аспекти на изкуство ѝ. В основата на този нов интерес стоят илюстрациите на художничката, създадени за кориците на книгите от научно-фантастичната поредица „Галактика“.

През 2024-та Текла Алексиева навърши 80 години. Софийска градска художествена галерия е единствената музейна институция, притежаваща картини на авторката, придобити през 80-те години на ХХ век. Тези два факта се превърнаха в основен повод за организирането на изложба с ретроспективен характер. Водещата идея в този проект е събирането и представянето на възможно повече произведения от многообразното творчество на художничката от средата на 70-те до днес.

Амбицията на организаторите на изложбата е да възпроизведат картографията на множеството разклонения в творчеството на Текла Алексиева, обединени от отчетливо разпознаваемия ѝ почерк и визуален език. Тя е сред малкото художници с опит в много голям диапазон визуални изкуства и съответните техники, материали и изразни средства. Творческата ѝ биография включва живопис, стенопис, илюстрация и оформление на книги, печатна графика, анимация, стъклопис, гоблен.

Може би най-интересният аспект при изследването на творчеството на Текла Алексиева е как влиянието и авторитета на нейните образи се отразява върху чувствителността на различните поколения – предимно сред младите през 80-те години на XX век, но и сред младото поколение днес. Това е причината в работния екип да бъде включен Никола Андреев, студент в специалност „Скулптура“ в Националната художествена академия, като асистент и “служебен зрител”, представител на сегашните 20-годишни. Ролята му е да споделя мисли за творчеството на Текла Алексиева и да коментира кураторската работа от позицията на своето поколение.

Идеята за заглавието на изложбата е на художничката и преподавателка Силвия Коева-Попова. Графичното оформление на експозицията е на Тихомир Стоянов и Андреа Попйорданова. Експозицията обединява над 120 творби и ще бъде съпътствана от каталог.

Сигурно ви е омръзнало да говорите за „Галактика“, но като дете, израснало през 80-те, няма как да не го отбележа - библиотеката и нейните корици бяха нещо „извънземно“ в зрелия социализъм. От дистанцията на времето как гледате на тези 10 години от работата си на художник?

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата