Националната комисия за културно наследство и архитектура одобри плановете за възстановяването на интериора на парижката катедрала "Нотр Дам", след като се увери, че те отговарят на законите за културното наследство, обяви председателят й Алберик дьо Монголфие.
Засега комисията отказа да приеме промените по сектора за сядане и статуите на светците, предаде Франс прес.
Преди да бъдат одобрени пейките на колелца и с осветление, трябва да бъдат представени техни прототипи. Що се отнася до статуите, желателно е да бъдат запазени местата им. Друг принцип е обзавеждането да бъде създадено от един дизайнер.
Експертите се противопоставиха на преместването на статуите на светците, както и на трансформирането на мястото на хора в пространство за молитви, защото се опасяват, че подът от 18-и век ще бъде увреден от преминаването на много хора.
По-модерен дизайн
Проектът не предвижда възстановената вътрешност на катедралата да изглежда както преди огнената стихия, нанесла драматични поражения на паметника на културата през пролетта на 2019 г. Планира се след реставрацията интериорът да бъде с по-модерен дизайн и с елементи от съвременното изкуство. Това предизвика остри реакции от страна на френски и международни архитекти и специалисти. Според статия в британския в. "Дейли телеграф" катедралата щяла да заприлича на Дисниленд.
По план възстановяването на "Нотр Дам" трябва да приключи до 2024 г., когато тя отново ще отвори врати за посетители. Преди пожара всяка година обектът беше посещаван от около 12 милиона туристи от цял свят. Построяването на знаковата катедрала започва през 12-и век и е завършена в основни линии сто години по-късно, през 1260 г.
Според публикация във френския в."Монд" представеният проект за нов интериор на "Нотр Дам" предвижда вековните творби на Льо Нен или Шарл льо Брюн да "съжителстват" с произведения на съвременни автори като Ернест Пиньон-Ернест и Луиз Буржоа. Министърката на културата Розлин Башло потвърди пред АФП, че "това са примери" и тя самата "не се противопоставя" на тези идея.
Засега обаче в утвърдения проект не се споменават конкретни имена на творци.