„Одисей” на режисьора Диана Добрева и Драматичен театър – Пловдив, бе удостоен с две от четирите Гран при на XIX Международен фестивал за антична драма „Стоби“ във Велес, Северна Македония. Сценичният проект, който е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, взе специалните награди за най-добър спектакъл и за режисура.
„За Драматичен театър – Пловдив, и за мен като режисьор е огромна чест да получим тези отличия. Благодарим на журито, благодарим на фестивала, благодарим на Велес за тази среща, в която изпитахме радост и любов от срещата с публиката. Вечерта, в която играхме „Одисей”, беше изключителна и ме накара да си мисля, че една от големите цели на театъра е да обединява хората”, каза Диана Добрева, след като получи своята награда за режисура. 40-те актьори, участващи в представлението, буквално оставиха без дъх публиката, която с възторжени аплодисменти двукратно ги извика на сцената след края му.
Това е първото гостуване на спектакъла „Одисей” извън България и наградите са първите присъдени му в чужбина. Сценичният проект на Пловдивския театър е една от най-мащабните постановки през последните години у нас. „Одисей“ е разказ за пътя на човека към себе си, срещу себе си, отвъд себе си, който под режисурата на Диана Добрева вплита в драматургичния текст на Александър Секулов стихове от Кавафис, Сеферис и Иван Методиев, припомнят от екипа.
Българският културно-информационен център в Скопие е партньор на Фестивала за антична драма "Стоби" във Велес, който има за цел да запази традицията на античния театър. Представленията обикновено се играят на стара антична сцена в града, но сега бяха показани в реновирания Драматичен театър „Йордан Хаджиконстантинов-Джинот”. В афиша на тазгодишното издание, освен българския проект „Одисей“, бяха включени спектакли на трупи от Северна Македония, Сърбия и Черна гора.
По същото време Държавен куклен театър – Сливен, спечели четири от седемте награди на тазгодишното издание на Международния куклен фестивал за деца LUT Fest в Източно Сараево, Босна и Херцеговина. Трупата влезе в надпревара с професионални кукленици от Сърбия, Република Сръбска, Федерация Босна и Херцеговина, Естония и Израел, които представиха повече от 20 постановки в основната състезателна програма. Младите български актьори играха спектакъла „Свинарят“ на режисьора Тодор Вълов по известната приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Фестивалното жури в състав проф. Боньо Лунгов – председател, и членове Небойша Йованович и Младен Янкович, единодушно им присъди наградата за най-добро колективно актьорско изпълнение. Яница Халачева получи отличие за индивидуално актьорско постижение, а художникът Наталия Гочева отнесе два приза – за сценография и костюми и за най-добро естетическо и техническо решение на куклите.
LUT Fest е международен куклен фестивал, създаден през 1999 г., който впоследствие се превръща в най-големия форум от този вид в бивша Югославия. Платформата му представя някои от най-известните кукловоди в света, включително Пол Макгинис, Брус Ланойл и Питър Шуман.
Възпитаниците на проф. Иван Добчев в НАТФИЗ пък участваха в третото издание на Международния студентски театрален фестивал „Данаил Чирпански“ в Стара Загора, в чийто последен ден им бе присъдена наградата за цялостно актьорско майсторство за работата им в спектакъла на техния учител „Иванов-Барабанов“ по Чехов. Заедно с други млади творци от Словения, Испания, Италия, Ирландия, Англия и Швейцария, те споделиха своето изкуство пред международно жури в състав Пол Борн – режисьор и преподавател от Великобритания, Джанина Карбунариу – режисьор и драматург от Румъния, и Илияна Кънчева – сценограф и визуален артист от България. Журито бе впечатлено от стилизирания театрален разказ и завладяващите персонажи, които обитават гротесковия свят на спектакъла.