Лувърът трябва да се трансформира и да се отърси от плашещия си образ преди Олимпийските игри в Париж през 2024 г., заяви директорът му в сряда. Най-посещаваният музей в света предвижда основен ремонт и ново представяне на своите огромни колекции, пише сайтът artdaily, цитирайки Жан-Люк Мартинес.
"Трябва да сме готови още през 2023 г. и след това за Олимпиадата да преминем към по-дълго работно време и да отворим повече зали", каза той.
За да се противопостави на елитарния си образ, музеят ще се стреми към „културна демократизация“, която да направи съкровищата му по-достъпни, с подобрено представяне, етикетиране и подредба. Мартинес, който произхожда от работническо семейство, смята, че понякога бившият кралски дворец в сърцето на Париж може да "плаши" определени групи от населението. Вместо това музеят трябва да успокои хората, че колекциите му са и за тях.
От началото на карантината Лувърът е загубил 40 милиона евро. (За сравнение, това е три пъти повече от цената на българския Лувър, както Вежди Рашидов наричаше Националната галерия преди тя да стане “Квадрат 500”.)
През карантината трафикът на уебсайта на музея е скочил десетократно, каза Мартинес, като добави, че догодина сайтът ще бъде изцяло преработен, така че всички колекции да станат онлайн. Посетителите под 26 години вече имат безплатен достъп до Лувъра, но директорът планира това лято да въведе и 20-минутни безплатни мини-турове в опит да примами парижани.
Досега три четвърти от посетителите на Лувъра са от чужбина. Без гостите от САЩ и Китай продажбата на билети ще спадне до между 4 и 10 хиляди дневно .
Музеят, който след блокирането отваря отново на 6 юли, иска да привлече повече френски посетители, след като загуби над 40 милиона евро от непродадени билети, заради пандемията COVID-19. Отварянето ще стане при строги мерки за сигурност.
Ще работи само един от входовете и ще се следи строго да не се превишава определеното време за разглеждане. Разработени са и маршрути, за да се избегне разминаването и струпването на посетители, като в някои зали ще има ограждения тип „серпентини“, по подобие на тези по летищата.