Без решения за Украйна и без ясно послание приключи срещата на големите европейски сили в Париж за войната и евентуалното мирно споразумение. Френският президент Еманюел Макрон покани в понеделник в Елисейския дворец премиерите на Великобритания и шест европейски държави - Германия, Италия, Испания, Дания, Полша, Нидерландия, както и шефовете на Еврокомисията, Европейския съвет и НАТО.
Дебатът за изпращане на мироопазващи сили в Украйна е "напълно преждевременен" и "крайно неуместен", докато войната продължава, обясни канцлерът на Германия Шолц. Той, както и повечето от участниците в срещата, били единодушни, че САЩ трябва да се включи в гаранциите за сигурност на Украйна, а не да ги оставя само като европейска отговорност. Шолц говорил за единство между Европа и САЩ, вместо за разделяне на отговорностите. "С други думи, НАТО е основан на базата на това винаги да действаме заедно и да споделяме риска, като съответно осигуряваме нашата безопасност. Това не бива да се поставя под съмнение", добавил Шолц.
"Европа трябва да изиграе своята роля и аз съм готов да обмисля ангажирането на британски сили на терен заедно с други, ако има трайно мирно споразумение, но трябва да има подкрепа от страна на САЩ, защото гаранции за сигурност от страна на САЩ са единствения начин за ефективно възпиране на Русия от повторна атака срещу Украйна“, заяви и британският премиер Стармър.
Министър-председателката на Дания Мете Фредериксен заявила, че всички европейски страни трябва да засилят подкрепата си за Украйна и да увеличат разходите си за отбрана, за да се защитят от Русия. "За съжаление, Русия сега заплашва цяла Европа“, каза Фредериксен пред репортери след срещата на върха.
Шолц и полският премиер Доналд Туск застъпили тезата за изключване на разходите за отбрана от сметките за бюджетните дефицити. Според правилата на ЕС, бюджетните дефицити не трябва да надхвърлят 60% от БВП, иначе Европейската комисия открива процедури за прекомерни дефицити с мерки за намаляването им. Това ще позволи на Европа да се въоръжи без да нарушава правилата си.
Европейските лидери, които се събраха в Париж, са поддръжници на войната, настроени са срещу президента на САЩ Доналд Тръмп и "искат да предотвратят постигането на мирно споразумение за Украйна", заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от МТИ. "В Брюксел изпаднаха в паника", каза той и добави, че "враговете на мира" са се събрали в Париж, защото "искат войната да продължи".