В навечерието на 100-годишнината си американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар", обяви редица промени в правилата си. Най-новата от тях за пръв път ще изисква от членовете да изгледат всички филми, номинирани в дадена категория, ако искат да гласуват в нея. Това ново правило ще бъде приложимо от следващите награди "Оскар", които ще бъдат връчени за 98-и път на 15 март 2026 г.
Досега имащите право на вот трябваше просто да потвърдят, че са гледали филмите, за да гласуват в съответните категории. Някои от тях обаче на практика избираха измежду номинираните, без да са гледали всеки един от тях.
Участващите в надпреварата за най-добър филм студиа всяка година правят всичко възможно по време на кампанията си, за да гарантират, че имащите право на глас действително са запознати с техните продукции. За целта те организират множество събития - фестивали, частни или публични прожекции, понякога придружени от сесии с въпроси и отговори със звездите и т.н. В останалите над 20 категории обаче контрол нямаше. Предоставяше се единствено опция за гледане.
Според "Холивуд рипортър" Американската киноакадемия ще проследява гледанията на филмите на всички потребители благодарение на стрийминг платформата, запазена за нейните членове. Тези, които са гледали филм на друго място, а не на въпросната платформа - например на фестивал или на специална прожекция, ще трябва да "попълнят формуляр", посочващ кога и къде се е случило това, отбелязва изданието.
Академията обяви и други промени в правилата си. Една от тях се отнася до изкуствения интелект, след като употребата му във филмите "Бруталистът" и "Емилия Перес" предизвика дебати около тазгодишните "Оскар"-и. Новите правила гласят, че използването на тази технология няма да направи даден филм подлежащ на дисквалифициране. "По отношение на генеративния изкуствен интелект и други цифрови инструменти, използвани при създаването на филма, тези инструменти нито помагат, нито вредят на шансовете за получаване на номинация", се посочва в изявлението. "Киноакадемията и всеки неин филиал ще оценяват изпълнението, вземайки предвид мястото, което заема човекът в творението, когато избират филма, който да бъде награден".
По-рано през април стана ясно, че през 2028 г. за пръв път ще бъде присъден "Оскар" и за каскади. След дългогодишни разпалени призиви от сектора, Академията най-сетне учреди нова категория. Наградата за постижение в дизайна на каскадите обаче ще бъде добавена чак след три години - на 100-ата церемония на наградите "Оскар", която ще оценява филми, излезли на екран през 2027 г., уточняват от Киноакадемията.
"От първите дни на киното каскадите са неразделна част от филмовото изкуство", казаха в съвместно изявление главният изпълнителен директор на Академията Бил Креймър и президентът ѝ Джанет Янг. "Горди сме да почетем иновативната работа на тези технически и творчески артисти и да ги поздравим за тяхната ангажираност и отдаденост при осъществяването на този важен момент".
Режисьорът на филма "Каскадьорът" Дейвид Лийч помогна за създаването на новата категория. Той започва кариерата си като каскадьор за звезди като Брад Пит, преди да премине към създаването на екшъни с много каскади като "Джон Уик". Лийч и координаторът и дизайнер на каскадите Крис О'Хара от Stunts Unlimited са направили презентации пред Академията, в които са се застъпили за добавянето на новата награда.
В производствения и технологичен клон на Американската киноакадемия членуват повече от 100 каскадьори.
Миналата година "Оскар"-ите добавиха още една нова награда: за постижения в кастинга. Присъждането ѝ ще започне догодина с филми, излезли на екран през 2025 г.