Медия без
политическа реклама

Посланик пише до Times: Борис III e защитник на евреите

Марин Райков се възпротиви срещу публикация във вестника за английска театрална пиеса

15 Авг. 2023
Murdo MacLeod/the Guardian
В ролята на цар Борис III е драматургът Джейми Кълън.

Българският посланик във Великобритания Марин Райков написа писмо до в. "Таймс", в което защити ролята на цар Борис Трети за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Повод за коментара му стана постановката "Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на българите" на английската театрална трупа Out of the forest, съобщава БТА. 

Пиесата, написана от Джоузеф Кълън по книгата на Стефан Груев "Корона от тръни", е включена в програмата на Единбургския международен фестивал, а в края на миналия месец бе представена в българското дипломатическо представителство в Лондон. Кълън изпълнява и главната роля на монарха, а в спектакъла звучат на живо български и еврейски народни песни. 

Пиесата "Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България" ще се играе до 28 август в Центъра за сценични изкуства "Плезънс доум" в рамките на престижния Международен театрален фестивал в Единбург, съобщи британският Guardian.

Публикуваното в "Таймс" писмо на Райков е отговор към Колин Шиндлър, преподавател по история във Висшето училище за ориенталски и африкански изследвания към Лондонския университет. В статия за вестника на 18 юли Шиндлър пише, че скоро на Единбургския фестивал ще бъде представена "пиеса за българския цар Борис и как той спасява 50 000 евреи от нацистите". "Макар и несъмнено с добри намерения, това е история, която е пренаписана, за да се създаде мит", твърди английският историк.

Той се позовава на книгата "Откраднатият разказ за българските евреи и Холокоста" на Джаки Комфорти и Марта Аладжем Блумфийлд, която по думите му "разказва друга история"."България е била съюзник на нацистка Германия… През януари 1941 г. е прието антисемитско законодателство, с което евреите са отстранени от въоръжените сили; забраняват се смесените бракове; евреите с български имена са принудени да върнат първоначалните си имена; иззема се еврейска собственост и се въвежда система от квоти за еврейските студенти, които искат да следват в университетите", пише Шиндлер. 

"През март 1941 г. България официално се присъединява към силите на Оста и позволява на нацистите да пресекат границите ѝ, за да нападнат Гърция и Югославия", продължава авторът на статията. Шиндлър посочва, че цар Борис III одобрява решението българските евреи да носят жълти звезди и през август 1942 г. позволява да се учреди комисариат, който е отговорен за съдбата на евреите. 

През януари 1943 г. хауптщурмфюрерът от СС Теодор Данекер, подчинен на архитекта на Холокоста Адолф Айхман, посещава София и подписва споразумение за депортиране на българските евреи. "Много български общественици са възмутени и оказват натиск върху Борис да не депортира евреите. Сред тях бяха православните патриарси Стефан и Кирил… както и депутатът Димитър Пешев, който организира петиция срещу депортацията, подписана от 42 депутати. Именно тази решителна опозиция всъщност спира Борис. Тъкмо поради тази причина 20 000 български евреи са изпратени в трудови лагери, а не в лагери за изтребление. Много от тях се завръщат съкрушени", пише Шиндлър в статията си.

Авторът допълва, че като съюзник на нацистите българската армия окупира Западна Тракия и Източна Македония в Гърция и е отговорна за контрола на депортирането на 11 343 гръцки евреи. "Те са транспортирани до Виена, където ги чака Гестапо. Оттам повечето от тях предприемат последното си пътуване до Треблинка", обобщава историкът в "Таймс".

Авторът на статията цитира и телеграма, изпратена 22 юни 1943 г. от цар Борис до германския министър на външните работи Йоахим фон Рибентроп. Българският монарх заявява: "Еврейският дух на печалбарство е нанесъл големи щети на човечеството…".  

"Сър, пишете, че постановката "Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на българите"… е била обвинена в "пренаписване на историята" заради погрешното твърдение, че българският монарх е спасил живота на 50 000 евреи по времето на Холокоста", обръща се българският посланик Марин Райков към историка. "Постановката коректно отразява историческите факти. На първи март 1941 г. германски войски преминават през България. В същия ден премиерът Богдан Филов подписва присъединяване към пакта. По разпореждане на Райха във всички страни се въвеждат антисемитски мерки и, за съжаление, България не прави изключение", продължава Райков. 

"Въпреки това българският закон съдържа една значима разлика от нюрнбергското законодателство. Българските евреи не биват лишени от защита на гражданството им", подчертава той. Посланикът припомня, че по-късно части от Югославия и Северна Гърция са предадени на българска администрация, но България няма суверенитет върху тези територии. "Престъпната депортация на евреите от Тракия и Македония, които не са имали българско гражданство, е изцяло германска инициатива", пише Райков. 

"Въпросът за депортацията на евреи от България е стоял по различен начин. Под огромния германски натиск правителството първоначално се съгласява за тяхната депортация. По инструкция на цар Борис Трети вътрешният министър Никола Габровски отменя депортацията и 50 000 евреи са били спасени", пише още българският посланик в Лондон. "Ролята на царя е решаваща, понеже той е лицето, което контролира всички основни центрове на властта", заключава той. 

Посланик Райков препоръчва на "всеки безпристрастен зрител" постановката, която се играе в Единбург до 28 август.