Руският книжен съюз (РКС) заподозря някои сюжети на произведения от руската и световната литературна класика, включени в учебната програма, че пропагандират отрицание на семейните ценности. По този повод от РКС са се обърнали към депутата от Държавната дума Александър Хинщейн, който е председател на комитета по информационна политика, с молба да поясни дали определени откъси от списъка наистина представляват такава пропаганда, съобщи ТАСС. От агенцията добавят, че разполагат с копие от писмото с обръщението към депутата, изброяващо съответните примери от литературата.
От съюза отбелязват, че напоследък към тях постъпват множество запитвания от издатели, засягащи законодателните инициативи по разпространение на информация, отричаща семейните ценности и пропагандираща нетрадиционни сексуални отношения. „Предвид широкия обхват на законопроекта издателите не са в състояние самостоятелно да оценят и изключат заглавия на книги, които потенциално го нарушават. При това е важно да се разбере, че творческите индустрии са здраво преплетени една с друга – литературата е неразривно свързана с киното и театъра, а по приведените по-долу примери на произведения има екранизации и театрални постановки“, казва се в писмото, което сякаш кани цензурата да се развърти и при колегите им.
Като съмнителни Руският книжен съюз посочва части от от „Бурята“ на Александър Островски, „На дъното“ от Максим Горки, „Тихият Дон“ на Михаил Шолохов, „Морфин“ на Михаил Булгаков, „Лолита“ на Владимир Набоков, „Парижката Света Богородица“ на Виктор Юго, Омировата „Илиада“ и др. От РКС се опасяват, че откъси от разказите „Таня“ и „Галя Ханска“ от сборника „Леко дихание“ на Иван Бунин, както и от романите „Тихият Дон“ и „Тес от рода Д`Ърбървил“ на Томас Харди могат да попаднат в категорията „Сексуално насилие“, елементи от сюжета на „Бесове“ на Достоевски да са атакуеми по линия „Развращаване на малолетни“, а „Обломов“ на Иван Гончаров и „Лолита“ на Набоков – за пропагандиране на „Нетрадиционни сексуални отношения“. Под ударите на новия закон може да попаднат дори части от романа „Анна Каренина“ на Толстой и от поемата „Бахчисарайският фонтан“ на Пушкин заради „Романтизиране на съпружеската изневяра“. Дори произведения, минавали в продължение на десетилетия за жалони на социалистическия реализъм като „Тихият Дон“, например, няма да бъдат пожалени от новия закон.
По-рано депутатът Хинщейн обяви, че правителството на Руската федерация е дало положително мнение по законопроект за търсене на административна отговорност при пропаганда на нетрадиционни сексуални отношения и педофилия. Инициативата предвижда глоби за граждани в размер на 400 хиляди рубли, а за юридически лица – до 5 милиона рубли, в случай че правонарушението е извършено в Интернет или чрез средствата за масова информация. Допълнителни глоби ще се разглеждат за пропаганда на ЛГБТ сред непълнолетните.
През август Роскомнадзор предложи на Руския книжен съюз да изземе от продажба книги, които насърчават нетрадиционните сексуални отношения. Под риск да изчезнат от рафтовете попаднаха предимно издания популярна литература във формат young adult на московското издателство Popcorn Books, специализирано в проблемите на самоидентификацията, расизма, сексизма и хомосексуалните отношения.
Най-мащабните парламентарни изслушвания относно забраната на пропагандата на нетрадиционните сексуални отношения са предвидени в руската Държавна дума за днес. Законопроектът беше одобрен от правителството миналата седмица. Президентът на Международния съвет на музеите на Русия и първи заместник-председател на Комитета по култура към Държавната дума – Александър Шолохов, внук на писателя Михаил Шолохов, заяви днес, че няма необходимост класическата литература да бъде проверявана за пропаганда на нетрадиционни ценности. „Съмнявам се, че е нужно класиката да бъде проверявана за каквито и да било съставки, и предполагам, че това обръщение на съюза, за което аз не знам, е показателно за безсмислеността на подобни действия, защото има дървени глави, готови да превърнат всяко добро и правилно начинание в абсурдни резултати“, коментира Александър Шолохов, като добавя, че той самият се отнася положително към законопроекта за забрана на ЛГБТ пропагандата и в миналото е работил по въпросите за възрастовото маркиране на определени литературни произведения – тоест до каква възраст те са неподходящи и недопустими.