Медия без
политическа реклама

Разследваният бивш шеф на Лувъра губи постовете си

Жан-Люк Мартинес е обвинен във фалшифициране на документи, търговия с антични артефакти и пране на пари

04 Юни 2022
Жан-Люк Мартинес бе президент-директор на Лувъра в продължение на 8 години.
ЕРА/БГНЕС
Жан-Люк Мартинес бе президент-директор на Лувъра в продължение на 8 години.

Обвиненият за трафик и търговия с артефакти бивш президент и директор на най-големия музей в света – парижкия Лувър, бе отстранен от част от задълженията, които изпълняваше в качеството си на посланик в сферата на културното наследство. Това съобщи France Info, позовавайки се на информация от Министерството на културата на страната.

Решението е взето във ръзка с очакването на съдебна оценка на действията на Мартинес по време на директорството му в престижната институция. Също така френското Министерство на културата е създало комисия за разследване на спорната процедура, чрез която той е придобивал културни ценности.

Преди дни стана известно, че ексдиректорът е обвинен в търговия с антични предмети и пране на пари, като е участвал в организирана престъпна група. Полицията го задържа под стража заедно с двама египтолози, които също вероятно са замесени в сучая, но бяха освободени без повдигнато обвинение. Следователите ще трябва да разберат дали Мартинес си е затварял очите за фалшивите сертификати за произход на пет египетски артефакта от древността, включително и стелата на Тутанкамон от розов гранит, придобита от филиала на Лувъра в Абу Даби за няколко десетки милиона евро. Съществуват съмнения, че въпросната колона е била изнесена незаконно от Египет през 1933 г.

Френските следователи повдигнаха обвинения срещу членове на престъпна група, действаща в Лувъра. Според телевизия BFM те са заподозрени в подправяне на документи за артефакти от епохата на Тутанкамон, единадесетия фараон от XVIII династия на Древен Египет.

Жан-Люк Мартинес оглавяваше Лувъра от 2013 до 2021 г. Досега той бе посланик в международното сътрудничество в областта на културното наследство. Както „Сега“ припомни, у нас Мартинес бе известен с това, че през 2014 г. подписа с Вежди Рашидов договора за първата българска изложба в парижкия музей, която се състоя на следващата година.

Разследването по делото за незаконна търговия с антични предмети от Близкия Изток тече от началото на юли 2018-а. Очаква се то да засегне над 100 артефакта, чиято стойност се оценява на сума, надвишаваща няколко десетки милиона евро.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата