Медия без
политическа реклама

Дете случайно счупи 3500-годишна стомна в музей

31 Авг. 2024Обновена
Назначен е и специалист по консервация, който да възстанови стомната, която ще бъде върнат на мястото си в кратък срок.
Pixabay
Назначен е и специалист по консервация, който да възстанови стомната, която ще бъде върнат на мястото си в кратък срок.

Момченце на 4 години случайно разби на парчета стомна на 3500 години по време на посещение на музей в Израел, предава Би Би Си. От музея ''Хехт'' в Израел съобщават, че съдът е от Бронзовата епоха между 2200 и 1500 г. пр.н.е. и е рядък артефакт, тъй като е бил непокътнат.

Стомната е била изложена в близост до входа на музея без стъкло. Тя е от времето на библейските царе Давид и Соломон и е характерна за района на Ханаан в източната част на Средиземноморието. Вероятно е била предназначена за пренасяне на местни продукти, като вино и зехтин.

Бащата на момчето казва, че синът му ''дръпнал леко стомната'', защото бил любопитен какво има вътре, и така я счупил. Бащата също обясни, че е бил в шок, когато е видял сина си до разбития артефакт, и първоначално е помислил, че ''не го е направило моето дете''.

Семейството предложило да плати за счупената ваза, но музейното ръководство прегледало видеозаписите от инцидента, и след като се уверило, че детето неволно е направило поразията, а не става дума за вандализъм, отклонило предложението. Така или иначе, експонатът е застрахован. От музея съобщиха, че след инцидента детето е било поканено да се върне на изложбата заедно със семейството си за организирана обиколка. ''Има случаи, в които експонати от изложбата са умишлено повредени, и към такива случаи се подхожда с голяма строгост, включително с участието на полицията'', заяви Лихи Ласло, служител от музея. ''В този случай обаче ситуацията не беше такава. Стомната е била случайно повредена от малко дете, посетило музея, и реакцията ще бъде съответна'', каза още тя.

Вчера - петък, семейството отново посетило музея, разказаха днес международните агенции. Детето подарило собственоръчно изваяна от глина ваза, а на свой ред музейните работници го оставили да наблюдава възстановяването на стомната, която скоро трябва да се върне на мястото си. Целта ни беше образователна, а и искахме семейството да успее да доразгледа музея, обясниха те. В реставрацията се използват видеозаписи с висока резолюция и 3D технологии, които се оказали много интересни за децата.

Ръководството на музея "Хехт" няма намерение да ограничава достъпа до артефактите заради инцидента. Едно докосване до тях може да събуди любов към историята и археологията и това е по-важно от едно произшествие, убедени са неговите представители.
 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

музей, артефакти