Медия без
политическа реклама

Реставрация на египетска пирамида предизвика скандал

Менкауре в Гиза е била покрита с гранит, но с течение на времето е загубила част от покритието си

30 Яну. 2024
Пирамидите и големият сфинкс в Гиза.
Pixabay
Пирамидите и големият сфинкс в Гиза.

Видеоклип, показващ ремонтните дейности на египетската пирамида Менкауре в Гиза, предизвика критики в социалните мрежи, като един от експертите разкритикува "абсурдността" му, предаде БГНЕС, като се позовава на АФП.

Мустафа Вазири, ръководител на Върховния съвет по антиките на Египет, пък го нарече "проектът на века".

Във видеоклип, публикуван във Facebook, Вазири показа как работници поставят гранитни блокове в основата на пирамидата, която се намира до сфинкса и по-големите пирамиди на Хафре и Хеопс в Гиза.

При първоначалното си построяване пирамидата е била покрита с гранит, но с течение на времето е загубила част от покритието си. Ремонтът има за цел да възстанови оригиналния стил на структурата, като реконструира гранитния слой.

Работата ще продължи три години и ще бъде "подаръкът на Египет за света през 21-ви век", казва Вазири, който оглавява египетско-японската мисия, отговаряща за проекта.

Но под видеото десетки разстроени хора оставиха критични коментари за работата.

"Невъзможно!" - пише египтоложката Моника Хана.

"Единственото нещо, което липсваше, беше да се добавят плочки към пирамидата на Менкауре! Кога ще спрем абсурда в управлението на египетското наследство?", попита тя.

"Всички международни принципи за реставрации забраняват подобни намеси - допълни Хана и призова всички археолози да се "мобилизират незабавно".

Други коментатори реагираха със сарказъм.

"Кога ще бъде планиран проект за изправяне на кулата в Пиза?", попита един от тях.

"Вместо плочки, защо да не облепим пирамидите с тапети?" - каза друг.

Въпросът за опазването на културното наследство в Египет - който извлича 10 % от брутния си вътрешен продукт от туризма - често е обект на разгорещени дебати.

Неотдавнашното разрушаване на цели райони от историческата част на Кайро доведе до мощна мобилизация на гражданското общество, на което до голяма степен е забранена политическата дейност и което сега съсредоточава основната част от борбата си с правителството върху въпросите на градското планиране и наследството.

Напоследък дебатът се фокусира върху джамията от XV в. Абу ал-Абас ал-Мурси в крайбрежния град Александрия, втория по големина град в Египет.

Местните власти обявиха разследване, след като изпълнителят, отговарящ за ремонта, реши да пребоядиса в бяло богато украсените, резбовани и оцветени тавани на най-голямата джамия в града.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Гиза, Египет, пирамиди

Още по темата