Медия без
политическа реклама

Режисьорът на "Левиатан": Умрях и възкръснах минимум два пъти

Андрей Звягинцев, оцелял от ковид след 40 дни кома, вече пътува и работи върху филмови проекти

01 Май 2023
Андрей Звягинцев
Форбс Казахстан
Андрей Звягинцев

През лятото на 2021 г. Андрей Звягинцев - най-успешният съвременен руски режисьор, се разболя от тежък ковид. След като прекара известно време в реанимация в Москва, той бе откаран със самолет в Германия, където бе 40 дни в изкуствена кома. Увредени бяха 92% от белите му дробове и медицината не му даваше голям шанс да оцелее. Звягинцев обаче се възстанови. Първото си интервю той даде през 2022 г. за Антон Долин (кинокритик, обявен за "чуждестранен агент" и избягал от Русия малко след началото на войната), седейки в инвалидна количка, а сега вече ходи, пътува и мисли за нови филмови проекти. 

Звягинцев е удостоен със "Златен лъв" от Венеция за "Завръщане", две номинации "Оскар" - за "Левиатан" и "Нелюбов", "Златен глобус" за "Левиатан" и три различни отличия от Кан (наградата на журито за "Нелюбов", най-добър сценарий за "Левиатан" и "Особен поглед" за "Елена"). Кан е и фестивалът, показвал всички негови досегашни филми. В края на април режисьорът пътува за Алмати, където гостува на закрита прожекция на "Левиатан" и даде интервю пред главния редактор на "Форбс Казахстан" Виктор Бурдин, публикувано и в YouTube. 

 

Войната

"Няма неудобни за мен теми", казва той в началото на въпрос на журналиста дали някои въпроси трябва да бъдат избягвани. "Има теми, трудни за разбиране и оценка". Звягинцев нарича войната в Украйна "катастрофа и огромен шок" - "не само за хората в Украйна, но и за хората в Русия". "Аз съм на 59 години и съм прекарал целия си живот в Русия. Затова темата е болезнена за мен", пояснява той. 

В интервюто обаче става ясна категоричната му позиция: "Никакви пропагандисти с никакви аргументи няма да ме убедят, че това е спецоперация, а не война". "Не мога да позная своята страна. Въобразявах си - именно си въобразявах - че живеем с други ценности. За мен това сега е някаква друга страна", описва чувствата си режисьорът. Той признава, че донякъде се е чувствал по подобен начин, когато "Левиатан" е изтекъл в интернет и е започнал да получава многобройни анонимни отзиви от руски зрители. 

 

"Умрях и възкръснах минимум два пъти"

Като "букет на тоталния ужас", описва Звягинцев преживяванията си по време на боледуването. "Реално умирах и възкръсвах - минимум два пъти". Немските лекари са планирали присаждане на бял дроб, но в крайна сметка пациентът е спасен с помощта на бактериофаги - вируси, убиващи онези бактерии, срещу които не помагат антибиотици. "Лекарката, която се грижеше за мен, извърши подвиг - в Германия докторът е длъжен строго да следва протоколите; тя престъпи това правило и каза "дайте да пробваме", спомня си Звягинцев за авангардното лечение с помощта на руски и грузински учени. 

През април 2022 г. той все още не може да ходи, придвижва се в инвалидна количка с помощта на ръцете си, чиято нервна система е в по-добро състояние. Лекарят ми каза - "ако сте лежали една година, смятайте, че минимум година, или може би две, ще са ви нужни за възстановяване. А две години за мен ще станат чак следващата пролет."

 

"Трудно ми е да се нарека имигрант"

От два-три месеца той ходи самостоятелно. Сега живее във Франция, където се лекува и преминава рехабилитация в продължение на месеци след изписването от германската болница. Напуснал е Русия на 17 август 2021 г., в критично състояние, и повече не се е връщал. 

"Бихте ли се нарекли имигрант?", пита го Бурдин. "Много ми е трудно да произнеса тази дума "имигрант" относно себе си. Не бих искал да се чувствам такъв. Не съм прекъснал всички връзки. Аз съм руснак, руски режисьор, руски автор. И такъв ще се чувствам до края на дните си. Никога няма да стана френски режисьор", споделя Звягинцев. И все пак признава, че Франция е съвременната Мека за киното - за разлика от САЩ, където решава продуцентът, във Франция авторът остава най-важната фигура. А Русия, където цензурата е "достигнала колосални мащаби", в момента е "меко казано, неблагоприятна среда" за хора на изкуството, коментира режисьорът на "Левиатан". 

Запитан от финансовото издание откъде са дошли парите за скъпото му лечение, той признава, че е получил помощ от Роман Абрамович и особено от Владимир Евтушенков, който е платил транспортирането и лечението му в Германия, а после и рехабилитацията във Франция. Споменава без име и "още един много богат човек". Сега режисьорът и семейството му получават жилище и подкрепа от френски благотворителен фонд. 

 

Завръщане

Звягинцев вече работи над нови сюжети, помага за организирането на своя ретроспектива, вече преминала във Франция и предстояща в Белгия. Но най-важното е повторният старт на изоставен през 2019 г. филмов проект. "Сега го реанимираме, искаме да го върнем към живот. Британски и френски продуценти търсят начини това да се случи. Планираме снимките да бъдат през 2023 г. Проектът е замислен в Русия, но още тогава се предполагаше, че ще се снима изцяло в Европа", разказва Андрей Звягинцев.

Според интервю преди RFI в началото на април, става дума за "Опозицията на Юпитер", който ще разказва за руски олигарх. Режисьорът го описва като "антиутопия с трагичен край". "В основата си сценарият ще остане същият, но войната неизбежно ще сложи отпечатък върху него. Няма как да не забелязваме това събитие. Животът се промени радикално".

Последвайте ни и в google news бутон