Медия без
политическа реклама

В НИМ: Изкуство ли е, или да го хвърляме?

Художникът Иван Мудов твърди, че творбата му е махната неправомерно, а музеят - че той не е спазил проекта

13 Апр. 2025Обновена
Иван Мудов

Случка в Националния исторически музей припомни стария виц за чистачката в галерията за модерно изкуство, която се обърнала към директора: "Шефе, туй изкуство ли е, или да го хвърлям?". На 6 април в двора на НИМ в Бояна се появи, а ден по-късно и изчезна инсталацията "Гранични цветя" на Иван Мудов. Според Фейсбук страницата на музея това е било планирано. 

Авторът Иван Мудов обаче твърди другояче: "На следващия ден произведението беше премахнато от служители на музея, без да бъдат уведомени нито художникът, нито кураторите. Последваща възможност за диалог с институцията не беше предоставена".

Според него работата "Гранични цветя" е мащабна инсталация от пластмасови отпадъци, събрани по време на погранични разходки по българо-турската граница. Като реакция, художникът е решил да оттегли и другите си две творби от изложбата. 

Боклукът бе част от експозицията "През призмата на границата" от европейския проект B-Shapes. Нейни куратори са Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер, а продуцент - италианската Платформа за дизайн и културни продукции "Лунгомаре". Включени са четири нови, специално създадени произведения на изкуството от Есра Ерсен, Борис Мисирков & Георги Богданов, Иван Мудов и ZimmerFrei (Анна де Манинкор), пише БГНЕС.

Изложбата ще бъде достъпна за публика до 29 август в пространствата около Националния исторически музей в София. Разработена специално за НИМ, който за първи път представя съвременно изкуство, тя поставя под въпрос институционализираните исторически наративи и показва границите не като статични разделения, а като подвижни, порести пространства, в които ежедневието, политиката и историята се преплитат, гласи анонсът на събитието.

Есра Ерсен в своя проект "Следи от миналото, призрак на бъдещето" (2025) разглежда формирането на идентичността, принудителната миграция и националните митове чрез техниката на миниатюрната живопис. Артистичното дуо Борис Мисирков & Георги Богданов представя фотографската инсталация "Пътуващият паметник" (2025) – контрапаметник, който размишлява върху съдбите на загиналите при опит за бягство от Източния блок и оспорва традиционните форми на възпоменание. Иван Мудов, чрез своите три интервенции "Репелент B-Shapes" (2025), "Гранични цветя" (2025) и "Звукови флагове" (2025), изследва границите като пространства на разделение и свързване. Анна де Манинкор в своите видео и аудио инсталации "Отговорът е там" (2025), противопоставя непроменящите се пейзажи на личните разкази на хора от граничните зони, изследвайки по-дълбоките символични бариери. Изложбата ще бъде съпътствана от публична програма и печатно издание.

В разпалена дискусия в социалните мрежи Мудов настоява, че: "Всичко беше съгласувано с музея. Беше издадена заповед да имам достъп до музея в събота, за да инсталирам работата си. Също така по ваша молба всички проекти бяха предварително описани и визуализирани и вие ги одобрихте два месеца преди откриването."

Според служителката на НИМ Тереза Велева обаче предварително заявената инсталация на Мудов "няма нищо общо с направената, което е съзнателна заблуда и очевидно търсене на скандал". По думите й заявката е била за "цветя от найлон", а вместо тях в музея са получили "опасни отпадъци". 

"Не бяхте обозначили по никакъв начин какво се случва и защо. От предварително съгласуваното "цветя от найлон, събиран по границите" до нещото, което привлече кварталните кучета да търсят храна и да си играят с чорапи, насред маслени филтри, блистери, счупени миксери и чисто нови смачкани найлони, има огромна разлика, която би могла да се нарече ако не лъжа, по поне умишлена заблуда", обръща се тя към Иван Мудов.

Велева припомня, че зелените площи, където е била разположена инсталацията, нямат заграждения, а музеят в този сезон се посещава от множество групи деца, за чиято безопасност също трябва да се погрижи. Липсвали са и указателни табели, които да обозначат, че става дума за нарочна инсталация, а не просто за разхвърляни отпадъци - макар че по този въпрос няма яснота дали е трябвало да ги осигури авторът на произведението, или музеят. В продължение на два часа след "експонирането" на боклука са постъпили пет оплаквания от граждани, казва още тя

В края на седмицата до медиите бе изпратена и официална позиция от НИМ. В нея се казва, че "съгласно предоставената от продуцентската компания творческа концепция, г-н Мудов трябваше да представи инсталацията „Гранични цветя“, изработена от рециклирани найлонови торбички, събрани от изследваните гранични региони. За съжаление, на 5 април 2025 г. инсталацията бе реализирана с материали, които не само не съответстват на първоначалната концепция, но и представляват потенциален риск за здравето на посетителите и служителите. Сред използваните материали бяха метални кенчета, блистери от лекарства, стериопор (правописът на писмото е запазен - б.р.), автомобилни филтри и биологични отпадъци."

От музея казват още, че са предупредили Мудов и продуцентите от Lungomare за "несъответствието с концепцията и за опасния характер на материалите. Въпреки това, инсталацията не бе приведена в съответствие с изискванията, което наложи нейното демонтиране, с цел осигуряване на безопасна музейна среда". Освен това, значителна част от използваните найлонови торбички са се оказали новозакупени, което нарушава както заявената концепция, така и екологичната политика на музея. 

Действията на г-н Мудов за съжаление отклоняват вниманието от останалите участници в изложбата и компрометират същността на проекта, заключават още от НИМ и подчертават, че с това изявление приключва тяхното участие в дискусиите по темата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата