Детската постановка „Принцесата и Човекоядеца“ в младежкия „Първи театър“ в руския град Новосибирск е разследвана за гей пропаганда от Министерството на културата заради актьор с мустаци и рокля на сцената. Това е съобщила днес на ТАСС режисьорката на спектакъла Полина Кардимон. По-рано в своя канал в социалната мрежа Telegram, който от днес е изтрит, Кардимон разказа, че в министерството са постъпили оплаквания от „възмутени зрители“, които възроптали срещу актьора в ролята на Принцесата. Там щяла да се събере етична комисия, за да се занимае със случая и да се произнесе относно наличието или отсъствието на ЛГБТ пропаганда. Засега тя не смята да променя нищо в спектакъла.
И от театъра, и от министерството до момента няма коментар. Областният заместник-министър на културата Григорий Милогулов е потвърдил само, че на 20 ноември представлението ще бъде посетено от експертни представители на театралната общност в региона и от членове на обществения съвет към Министерството на културата. Сред експертите щяло да има местни дейци на културата и изкуството, специалисти в образователната сфера, хора от други държавни театри и обществени организации. Те щели да направят своето заключение от гледна точка на това дали е нарушен законът, забраняващ пропагандата на ЛГБТ ценностите в Русия, и дали се съблюдават „морално-нравствените и етични норми в съвременното общество“.
Премиерата на „Принцесата и Човекоядеца“ се е състояла на 29 октомври. В основата на постановката е приказка на съветския писател и поет Генрих Сапгир. Сайтът на театъра определя жанра на спектакъла като „детски хорър“.
„Буквално след първите представления бяха пратени доноси до Министерството на културата (казват, че са стигнали и до губернатора). Доносниците са възмутени, че в детски спектакъл принцесата се играе от мъж! С мустаци!“, обяснява режисьорката, добавяйки, че в анонса към спектакъла е уточнено, че Люда в случая не е женско име, а прякор на Людоеда. Авторът на драматизацията Егор Зайцев заявява пред Gazeta.ru, че се надява на безпристрастността на комисията, тъй като всеки зрител, притежаващ минимална театрална и литературна ерудиция, би разбрал идеята на постановката. Изпълнението на женски роли от мъже е разпространена театрална практика още от антични времена, припомня Зайцев.
„Горещо препоръчвам на етичната комисия да попрочете нещо за древногръцкия театър, в който мъже са изпълнявали женските роли“, написа и Полина Кардимон, подчертавайки, че и персонажът от руския фолклор Баба Яга по традиция се играе от актьори мъже.
В случай че спектакълът й бъде санкциониран, това означава, че и българската режисьорка Лилия Абаджиева много трябва да внимава, ако поставя отново Шекспир в Русия. По традиция всички женски роли в нейните спектакли по Шекспир се изпълняват от мъже актьори, както е било в елизабетинския театър. Нейната постановка на "Ромео и Жулиета" в Московския художествен театър бе удостоен с отличията за най-добър спектакъл и за екипна работа на Световния театрален фестивал в Кайро през 2006 г.
На 27 октомври Държавната дума в Русия прие на първо четене законопроект, който предвижда административна отговорност за ЛГБТ пропаганда. Инициативата налага забрана за популяризирането на нетрадиционни сексуални отношения и педофилия, за разпространение на информация за ЛГБТ (лесбийки, гей, бисексуални и транссексуални) и призиви за промяна на пола сред непълнолетни.