На сцената на Yalta Art Room в началото на годината се качват талантливите млади актьори от класа на проф. Маргарита Младенова, випуск 2024. Завършилите току-що абсолвенти ще представят спектакъла „Така е (ако мислиш, че е така)“ от Луиджи Пирандело. Премиерата е на 21 януари от 19.30 ч., а режисьор е актрисата от Театрална работилница „Сфумато“ Албена Георгиева, също възпитаничка на проф. Младенова. Сценографията и костюмите са проектирани от Антония Соколова, а музиката е на Христо Намлиев.
Класът се състои от 21 млади актьори, които играят на състави. Някои от тях вече са с дебюти по родните професионални театрални сцени. Публиката ги познава и от спектакъла „Мислещите тръстики“ в ТР „Сфумато“. „Така е (ако мислиш, че е така)“ е техен дипломен проект от НАТФИЗ, който след завършването си „съживяват“ в Yalta Art Room.
„В началото на пиесата „Така е (ако мислиш, че е така)”, под листа с действащите лица, авторът е написал: „Действието се развива в наши дни в един окръжен град на Италия.“ Въпросът е какво общо имат онези „наши дни” преди повече от сто години с тези „наши дни” днес, сега. След последната страница на пиесата сходството е толкова поразително, че „сега” е „тогава”. Същото почти сомнамбулно живеене на хора, подложени на „ужасното мъчение да стоят между фикцията и реалността, без да могат да ги различат”... Като тогава сме вманиачени в търсене на истината и рискуваме масово безумие, ако не я открием. Решително вярваме, че тя – истината, е или на едната, или на другата страна. Но на чия? Въпросът задължително ни противопоставя, радикализира, вбесява. За момент едното твърдение заглушава гласовете на всички останали и ние решаваме да го последваме с нездравата спонтанност на някой, който иска да избяга, но не знае къде. Луди ли сме? Според психоаналитиците от тогава – може би наистина сме“, споделят от екипа на постановката.
Абсолвентите признават, че са избрали Yalta Art Room, защото е пространство за младите и най-важното, защото още искат да са заедно. Класът им е много сплотени и всички са си близки. Убедени са, че ако можеше да не се делят, нямаше да се разделят никога.
През февруари на сцената на Yalta Art Room ще се състои премиерата на „Йерма“ на Федерико Гарсия Лорка. Режисьор е Патрисия Господинова, сценограф – Ивета Милева, а в актьорския състав влизат Боряна Маноилова, Атанас Петков и Калоян Желев, които са спечелили кастинг сред повече от 130 явили се кандидати. Патрисия, която завършва режисура при Антон Угринов през 2024-та и това е неин мечтан проект, споделя за „Йерма“: „Ще изследвам оптималните граници на душевната болка, която един човек може да понесе, търсейки отговор на въпроса как съумява да живее с нея“.
За месец март от екипа на Yalta Art Room анонсират две премиери – на танцовия спектакъл Vertigo с хореограф Васил Зелямов и танцьор Симона Тодорова, както и на „Игра на сляпа баба, или квантовата теория за пространството и времето“. Това е свежа и провокативна постановка, която разглежда как ограниченият мироглед пречи на човек да види голямата картина на живота. Режисурата е на Карина-Велислава Сомноева, сценографията и костюмите са на Тина Тодорова, композитор е Теодора Цветкова, а в главните роли влизат актьорите Антония Гюруди, Александър Танев и Матей Мичев. В края на театралния сезон класът на Лилия Абаджиева от колежа „Любен Гройс“ пък ще проведе своя годишен изпит на сцената на Yalta Art Room.
Друг важен елемент от мисията на пространството, посочва създателката му – актрисата Василена Винченцо-Коломоец, са безплатните образователни срещи лекции, които тази година ще се проведат през февруари и март. Идеята е експерти от областта на културата да запознават младите артисти с теорията на професията и избягването на работни проблеми в бъдеще.