Медия без
политическа реклама

Русия се скара с Япония за Чебурашка

28 Апр. 2020

По-възрастните читатели и зрители у нас добре познават Чебурашка - миловидния "неизвестен на науката звяр"от произведенията на руския писател Едуард Успенски и анимационните филми на Роман Качанов. Героят е обичан и до днес и в родината си.

Но филмова компания, която държи правата за разпространение на филми с Чебурашка в Япония, реши да заснеме своя 3D анимация със знаковия съветски персонаж. Това се случи по повод 10-годишнината от стъпването на Чебурашка и Крокодила Гена на японския екран. През 2010 г. зрителите в Страната на изгряващото слънце за първи път се запознаха с историята на плюшения герой - познатите анимационни сериали, заснети през 60-те и 70-те години от "Союзмултфилм" бяха преведени на японски и показани по местните телевизионни канали при огромен интерес. Развихри се истинска "чебумания" и оттогава Чебурашка стана един от най-популярните герои в Япония.

Всичко това обаче предизвиква недоволството на "Союзмултфилм". 

Ръководството на руската компания смята да си върне правата за използване на образа на Чебурашка, коментира управителката на "Союзмултфилм" Юлиана Слащева. Японската "Ес Пи интернешънъл" по договор разполага с тях до 2023 г. 

Слащева обясни пред журналисти, че предишното ръководство на руското киностудио е предоставило правата на японската компания преди 16 години. Сега между руската и японската компании съществували сериозни разногласия за срока на действие на договора и неговите условия.

"Смятаме текущата версия на договора за недействителна и сме уведомили за това японците. Сложността възниква от факта, че договорът е съставен по  японското законодателство и всички въпроси, включително и по съдебен ред, трябва да се решават в Япония, което изисква сериозни финансови средства. Друг вариант на решение може да е повдигане на въпроса за връщане на правата за Чебурашка на държавно и междуправителствено ниво. Във всеки случай ние възнамеряваме скоро сериозно да се заемем с въпроса за връщане на правата", каза Слащева, цитирана от ТАСС.

Тя отбеляза още, че от началото на възраждането на "Союзмултфилм" през 2017 г., студиото е успяло да си възстанови над 90 на сто от правата за ползване на аудиовизуалните образи и анимационните филми от "златната колекция".

 

Последвайте ни и в google news бутон