Джон Ленън беше убит хладнокръвно от Марк Чапман пред дома му в Ню Йорк на 8 декември 1980 г. Само два дни по-рано британският журналист Анди Пийбълс го бе интервюирал за Би Би Си и двамата толкова си допаднали, че интервюто продължило часове, а след това излезли заедно на дълга вечеря. Следващите няколко години Пийбълс остава в тесен контакт с вдовицата на Ленън. Той е последният човек, който е говорил задълбочено с легендата на „Бийтълс“ и няколко дни по-късно успокоява скърбящия Пол Маккартни.
Нова книга, която от днес трябва да е и в българските книжарници, „Кой уби Джон Ленън? Животът, любовите и смъртта на най-великата рок звезда“ от Лесли-Ан Джоунс, проследява възходите и паденията в професионалния и в личния живот, които принуждават музикантът да се премести в Ню Йорк, където в онази съдбовна зимна нощ на 1980 година е застрелян пред дома си.
В книгата музикалният биограф и журналист Лесли-Ан Джоунс разкрива загадката, за да представи по-пълен портрет на мъжа, неговия живот, връзки, ненавременната му смърт и вечното му музикално наследство. Четири десетилетия след трагичната му смърт, с помощта на лични проучвания, непознати досега снимки и ексклузивни интервюта с хората, познавали Ленън най-добре, авторът ни предлага завладяващ разказ за една от нашите най-знакови музикални легенди. Джоунс черпи информация от изумително богат архив, натрупан от проведените през годините интервюта с хора, свързани с Ленън, сред които първата му съпруга Синтия, първородния му син Джулиън, колегата му от „Бийтълс“ сър Пол Маккартни, бившата приятелка на Джон Мей Панг и Анди Пийбълс, последния британски радиоводещ, който го интервюира няколко дни преди да бъде убит.
Пийбълс разказва за последното интервю и за това как Ленън е говорил за своето „братско съперничество с Маккартни, продължило през целия му живот“.
След горчивата раздяла на „Бийтълс“ през 1970 г. и влошаването на отношенията им през следващите няколко години, цялото десетилетие двете звезди се борели да възстановят приятелството си. Те вече са били подновили контакти си и се срещнали няколко пъти в Ню Йорк. Връзката им била толкова силна, че Ленън си спомнил с усмивка една хумористична случка, в която отказал да пусне появилия се, без да се обади предварително Маккартни в сградата си.
„Разказваше ми колко много му харесвало да живее в Ню Йорк, но и как му липсвала Англия. (Ленън дълго време не може да отиде до Англия, защото се опасява, че след това няма да го пуснат да влезе в САЩ.) — спомня си Пийбълс. — Разказа ми как една вечер Пол се появил пред сградата Дакота, звъннал, но Джон не му отворил и извикал „Пека хляб и гледам бебе! Ако си мислиш, че мога да ходя по клубове, сигурно си полудял!“.
Пийбълс отлетял обратно за Лондон два дни след интервюто и когато кацнал, разбрал ужасната новина, че Ленън е убит. Директно от летището бил отведен в студиото на Би Би Си Радио 4, за да се включи в прякото предаване за трагедията. Оттам отишъл направо до главния комплекс на Би Би Си точно над Оксфорд Съркъс за излъчването на поредния трибют на Ленън с радио-диджея Джон Пийл. По-късно същия ден той се появил и в специалното издание на музикалното шоу Old Grey Whistle Test. Пийбълс описва и изключителния момент, как докато още бил в ефир, но вървяло видеото на Imagine, червената лампа светнала и му съобщили, че има обаждане по телефона.
„Беше Пол Маккартни — казва той. — Искаше да благодари за това, което правим. Каза, че гледали заедно с Линда”.
Няколко дни по-късно скърбящият Макартни се обърнал към Пийбълс за информация и утеха.
Пийбълс бил извикан от бившия продуцент на Бийтълс Джордж Мартин да отиде в студиото на "Оксфорд Съркъс": „Знаех точно кой ще ме чака. С Пол Макартни проведохме личен разговор. Той имаше нужда от мен, за да го уверя, че Джон все още го е обичал, въпреки всички кавги и спорове след „Бийтълс“. „Джон говори за теб в интервюто“, казах на Пол. ‘Той беше саркастичен, забавен и непочтителен, но нямаше съмнение в привързаността му към теб.“