Сто картини на Стоян Василев ще бъдат показани в София за първи път. Експозицията се открива днес, 12 февруари, от 18 ч. в галерия Artmark (Къща Ватев на ул. "Кузман Шапкарев" 1). Организаторите през последната година нашумяха с публичните си търгове на изкуство у нас, които са безпрецедентни за родния пазар.
Експозицията е организирана съвместно с Художествена галерия "Станислав Доспевски" от Пазарджик, която притежава ценна колекция от 2735 картини и 148 албума с рисунки на Василев. "Това е изключителна възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и архитектура в живописни портали към отминали времена", разказват от екипа.
По думите им стоте картини, включени в изложбата, дават шанс на любителите на изкуството да се запознаят с богатото творчество и с темите, които характеризират художествения свят на Василев – от старото Търново до пазарите, архитектурното наследство и живописните пейзажи, които изграждат визията му за България и нейната история.
"Стоян Василев (1904 – 1977) е не само художник, а истински разказвач на историята на България чрез изкуството си. Неговите платна пресъздават духа на българските градове, магията на пейзажите и същността на културното наследство, споделят от Artmark.
Част от изложбата е и автопортрет, показан за първи път миналата година в Пазарджик. Посетителите на експозицията ще могат да се запознаят и с няколко албума с рисунки, които представят по-личния поглед на художника, неговото разгръщане като пътешественик и наблюдател на света около него.
Стоян Василев е роден на 16 април 1904 г. в Пазарджик. Завършва живопис в Художествената академия в София през 1927 г. при проф. Цено Тодоров. Работи в областта на пейзажа. Има 32 самостоятелни изложби в България и три в чужбина - в Хамбург, Берлин и Франкфурт на Майн. През 1967 г. е награден с орден „Кирил и Методий" – II ст. Умира на 23 март 1977 г. в София.
Изложбата ще може да се види до края на февруари, а входът е свободен.